2003. március. 17. 09:04 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Használhatják a magyar légteret az Irakba tartó repülőgépek

Használhatják a magyar légteret azok a repülőgépek, amelyek az Irakkal szembeni ENSZ-határozatok kikényszerítését hajtják végre - foglalt állást a kormány vasárnap. A Fidesz továbbra is NATO- vagy uniós felhatalmazást tart szükségesnek a magyar légtér és utak átengedéséhez egy esetleges iraki akcióval összefüggésben, az MDF alkotmánysértőnek tartja a kormány lépését.

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a magyar légtér és a kijelölt repülőterek átengedését szombaton kérte Magyarországtól, hogy "kikényszeríthesse az ENSZ Irakkal kapcsolatos határozatainak végrehajtását". Vasárnap pártközi egyeztetést tartottak az ügyben, amelyen a Fidesz nem vett részt. A lovasberényi informális ülésén ezután a kormány arra az álláspontra jutott, hogy ma is érvényben van az az 1998-as országgyűlési határozat, amely felhatalmazta a magyar légtér használatára azokat az országokat, amelyek az Irak ügyében hozott ENSZ-határozatok végrehajtás érdekében lépnek fel. Ennek megfelelően a kabinet tudomásul vette, hogy "az érvényben lévő parlamenti felhatalmazás alapján az illetékes hatóságok engedélyezik a magyar légtér és a kijelölt repülőterek igénybevételét az ENSZ határozatainak végrehajtása érdekében".
Áder János fideszes frakcióvezető esti sajtótájékoztatóján elmondta: pártja továbbra is NATO- vagy uniós felhatalmazást tart szükségesnek a magyar légtér és utak átengedéséhez egy esetleges iraki akcióval összefüggésben. Közölte, hogy 1998-ban, amikor az Országgyűlés általános felhatalmazást adott a légtér átengedésére az Irak ellen fellépő államoknak, volt ENSZ biztonsági tanácsi határozat is ebben az ügyben. A frakcióvezető emlékeztetett: Magyarország eddig minden alkalommal, amikor légterét külföldi csapatok rendelkezésére bocsátotta, parlamenti felhatalmazással tette.
Karsai Péter, az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának MDF-es alelnöke, aki alkotmánysértőnek tartja, hogy a kormány teljesen más történelmi és politikai környezetben egy 1998-as határozatra hivatkozik, hiszen 1998-ban az ENSZ BT kérésére, az iraki kérdés békés megoldása érdekében hozta meg határozatát az Országgyűlés a magyar légtér átengedéséről, most viszont nincs érvényes biztonsági tanácsi határozat az Irak elleni fellépésre. Valki László nemzetközi jogász álláspontja szerint az Országgyűlés gyakorlatilag biankó felhatalmazást adott 1998-ban azzal a döntéssel, amellyel lehetővé tette az Irak elleni ENSZ-határozatok végrehajtásához a magyar légtér használatát.
Az 1998-as határozat szerint az Országgyűlés előzetes hozzájárulását adta ahhoz, hogy az Irakra vonatkozó ENSZ-határozatok érvényesítését célzó nemzetközi fellépésben részt vevő országok harci- és szállító repülőeszközei a Magyar Köztársaság légterét, valamint szükség szerint a kijelölt magyar repülőtereket igénybe vegyék. A határozati javaslat indoklásában szerepelt, hogy Irak nem tartja be az ENSZ több határozatát, és ezzel veszélyezteti a térség stabilitását és biztonságát. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 10. 15:00

„Nem az az érdekes, hogyan ülsz, hanem hogy tíz-húsz percenként mozdulj meg” – minden, amit megtehetünk a gerincünk egészségéért

204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk? Ádám Judit gyógytornásztól és Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeutától szinte mindent megtudtunk a gerinc egészségmegőrzéséről, amit csak lehet.