2003. március. 16. 15:56 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

A kormány saját hatáskörében dönt az amerikai és brit légtérhasználati kérésről

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a magyar légtér és a kijelölt repülőterek átengedését kéri Magyarországtól, hogy kikényszeríthesse az ENSZ Irakkal kapcsolatos határozatainak végrehajtását – számolt be Kovács László külügyminiszter azt követően, hogy pártközi megbeszélést tartottak az ügyben. Az egyeztetésen a Fidesz nem képviseltette magát.

Kovács László elmondta, hogy a kérés szombaton érkezett. A külügyminiszter közölte, hogy a nemzetbiztonsági kabinet álláspontja szerint a légtér átengedéshez nincs szükség parlamenti határozatra, arról a kabinet saját hatáskörében is dönthet. A nemzetbiztonsági kabinet azzal indokolta álláspontját, hogy 1998 februárjában elfogadott az Országgyűlés egy határozatot, amely felhatalmazta a magyar légtér használatára azokat az országokat, amelyek az Irakkal kapcsolatos ENSZ-határozatok végrehajtása érdekében lépnek fel. "Ez pontosan az, amire a mostani amerikai és brit kérés irányul" - fűzte hozzá. Hozzátette, hogy a testület állásfoglalását a két kormánypárt teljesen, az MDF pedig lényegében támogatta.
Kovács László rámutatott arra, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia kérését a nemzetbiztonsági kabinet támogatólag terjeszti a kormány vasárnap délutáni informális ülése elé. Az egyeztetésen Kovács László elmondta azt is, hogy a NATO-, illetve az EU-tagállamok, valamint a csatlakozni vágyó országok közül csak Görögország és Szlovénia tagadta meg a légtere átengedésére vonatkozó kérés teljesítését. Kovács szerint a nemzetbiztonsági kabinet ezt a tényt is figyelembe vette, amikor úgy döntött, hogy a kérést támogatólag terjeszti a kabinet elé.
Kovács László leszögezte: az iraki kérdés kapcsán a magyar kormány álláspontja összhangban van az Európai Unió februári csúcsértekezletén kialakított közös állásponttal. Kovács kifejtette, hogy Magyarország a békés megoldás érdekében a minél szélesebb körű összefogást és nyomásgyakorlást szorgalmazza. "A magyar álláspont szerint a háború még most sem elkerülhetetlen, az erőt, a katonai kényszert csak végső megoldásként tartjuk elfogadhatónak" - mondta. Kovács László úgy vélte: ha a kormány a légtér átengedése mellett dönt, az nem az iraki háborúban való magyar részvételt jelenti. A külügyminiszter leszögezte, hogy magyar katona nem megy Irakba, nem vesz részt egy esetleges háborúban. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 10. 15:00

„Nem az az érdekes, hogyan ülsz, hanem hogy tíz-húsz percenként mozdulj meg” – minden, amit megtehetünk a gerincünk egészségéért

204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk? Ádám Judit gyógytornásztól és Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeutától szinte mindent megtudtunk a gerinc egészségmegőrzéséről, amit csak lehet.