„Ártalmas” beruházásokat állítana le a Zöld Régiók Hálózata
A Zöld Régiók Hálózata leállítaná két bioetanol üzem létesítését,továbbá a debreceni Nagyerdő illetve a pécsi Balokány tópark közelébe tervezett beruházásokat – mindez kedden hangzott el a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) sajtóbeszélgetésén.
Mint Fidrich Róbert, az MTVSZ programfelelőse a hvg.hu kérdésére elmondta, napokon belül beadnak a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz egy kérvényt, amelyben állást foglalnak a bioetanol üzemek építésével szemben Az MTVSZ szerint a bioüzemanyagok termelése és felhasználása hozzájárul a az éghajlatváltozáshoz, és közvetve, az élelmiszerárak növekedéséhez, illetve a természetes élőhelyek pusztításához. Jelenleg Dunaalmáson és Kabán tervezi két cég bioetanol üzem létesítését. A befektetők a Környezet és Energia Operatív Programból (KEOP) többmilliárd forintos uniós támogatásra számítanak. Az MTVSZ ezen beruházások törlését javasolja. Szeretnék elérni, hogy a kormány hatékonyabb fejlesztésekre fordítsa a forrásokat, például energiatakarékos beruházásokra.
A debreceni Nagyerdő környékén három fejlesztést terveznek: stadionépítést, fürdőfejlesztést és egy luxusszálloda építését. Megalakult a Nagyerdőért Összefogás nevű szerveződés, amely szeretné elérni, hogy inkább a kevésbé frekventált peremterületeken legyenek fejlesztések – fogalmazott Molnár Antal, a Zöld Kör elnöke. Hiányolta, hogy a debreceni önkormányzat nem egyeztet a civil szervezetekkel. Mint mondta, a kérdés azért is problémás, mert a Nagyerdő „a város tüdeje”, a tervezett beruházások miatt 4-5 hektárral rövidülne a parkerdő. 2011 tavaszán intenzív felvilágosító kampányra készülnek.
Pécsett a Zöld Régiók Hálózata egy szálloda építését szeretné megakadályozni. Valaha a pécsi Balokányban egy tó és egy fürdő volt. Most a lepusztult fürdő helyére szeretne az önkormányzat egy szállodát építetni. Pánovics Attila, a Pécsi Zöld Kör elnöke leszögezte, a A tóparkot zöld felületként szeretnék megmenteni, nem szállodaként. A lakosság is őket támogatja, 20 civil szervezet összefogott ennek érdekében. Jelenleg a területbejárásoknál tartanak, de hamarosan tovább szeretnének lépni.
A Zöld Régiók Hálózatához eddig mintegy 160 civil szervezet csatlakozott. Elsősorban az uniós fejlesztéspolitikában való társadalmi részvételre összpontosítanak, annak környezetvédelmi vonatkozásait és hatásait vizsgálják. Tevékenységüket az MTVSZ koordinálja