Az intézmények jelentős tartozásai miatt válságtanácskozást hívtak össze a kórházi beszállítók.
A kórházi beszállítók szerint a folyamatosan emelkedő kórházi adósságok miatt válságtanácskozás összehívására van szükség. A Magyar Államkincstár által közölt adatokból kiderült, hogy március és április között 12,3 milliárd forinttal nőtt az egészségügyi intézményeknél felhalmozódott hátralék.
A magyar kórházak adóssága márciusban 39,3 milliárd, míg egy hónappal később 51,6 milliárd forint volt. Az 572 hazai kórházi intézményből 330-nak van adótartozása. A tartozás teljes összege a szállítókat és a szolgáltatókat terheli, és ebből a pénzből közel egymilliárd forint az államháztartáson belül marad.
Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára azt mondta a Napi.hu-nak, hogy főleg a magas energiaárak és a megnőtt rezsi miatt alakult ki a mostani helyzet. A főtitkár szerint a válságtanácskozás megfelelő fórum lesz arra, hogy kiderüljön, milyen intézkedéseket kell meghozni, és
a kormánnyal szembeni követelések összegyűjtését is tervezik, hogy aztán felvegyék a kapcsolatot a kabinet illetékesével.
Rásky arról is beszélt, hogy a kórházvezetők tanácstalanok, mert nem tudják, hogy mikor tudnak majd fizetni. A főtitkár szerint az adósság tovább nő, és akár a 100 milliárd forintot is túllépheti. Arra utalt, hogy nem halogatható tovább a kormányzati beavatkozás, enélkül több beszállító is felfüggesztheti a tevékenységét.
A lap megemlíti, hogy a betegellátást jelenleg az veszélyezteti legjobban, hogy a betegutak beszűkültek, kevés a szakdolgozó, ezért az emberek egyre később jutnak el a megfelelő kórházi részlegre.
„Kétségtelen, hogy ha a nemfizetések miatt egyre több cég kivonul a piacról, akkor csökken az eszközbeszerzések rugalmassága, és egyre inkább előfordulhat, hogy eszközhiány keletkezik, ami viszont műtétek elmaradásához vezethet” – mondta Rásky László.
(Nyitóképünk illusztráció)