2010. november. 11. 17:31 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2010. november. 11. 17:09 Egészségügy

H1N1 vakcina: 10 milliárdot spórolt az állam?

Az Omnivest Kft. csütörtöki közleményében leszögezte: a magyar költségvetés csaknem 10 milliárd forintot takarított meg azzal, hogy a H1N1 elleni oltóanyagot tőlük szerezte be.

Az állam a világpiaci ár körülbelül negyedéért vásárolta meg tőlük az oltóanyagot - állítja a cég. Az Omninvest megismételve korábbi nyilatkozatát ismét leszögezi: ennek ellenére teljes egészében kifizetik az államtól 2006-ban fejlesztésre kapott 2 milliárd forintos támogatást, kamatokkal együtt. Hangsúlyozzák: ez azonban nem jelenti, hogy elismerik a sajtóban megjelent vádakat.

Az Omninvest szerint a világ több országában több százmilliárd forintnak megfelelő állami támogatást kaptak az oltóanyaggyártók a pandémiás vakcina kifejlesztésére. Ezzel szemben a magyar cég által elnyert 2006-os 2 milliárd forintos fejlesztési támogatás után a magyar államnak erre már nem kellett költenie.

A világjárvány idejére ugyanis az Omninvest már kifejlesztett egy olyan technológiát, amellyel "a világ egyik elismerten legjobb H1N1-es oltóanyagát" tudta legyártani.

Külföldön többet kaptak érte

Az Omninvest arra is felhívja a figyelmet, hogy a világjárvány idején, miután teljesítették a magyar álammal kötött megállapodásukat, a hazai ár többszöröséért tudták értékesíteni a H1N1 elleni oltóanyagukat külföldön. Ez tette lehetővé, hogy felajánlhassuk a 2 milliárd forintos támogatás visszafizetését.

Az Omninvest új tulajdonosai a közlemény szerint azért ajánlották fel a pénz visszafizetését, hogy megőrizzék a cégnél lévő több száz munkahelyet, valamint azért is, hogy "ezzel az üggyel kapcsolatban a magyar fejlesztési ágazatot ne érhesse elmarasztalás az Európai Bizottság részéről, a Versenypolitikai Főigazgatóság által indított utólagos vizsgálat alapján".

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.