Levelet írtak Handó Tündének a Sukoró-ügy vádlottjai
Elhamarkodottnak és megalapozatlannak látják a Sukoró-ügy vádlottjai azt, hogy a Fővárosi Törvényszék elnöke kezdeményezte ügyük tárgyalásának vidékre helyezését az Országos Bírósági Hivatal vezetőjénél. Tátrai Miklós, Markó Andrea és Császy Zsolt nyílt levelet írt az ügyben Handó Tündének, akitől azt kérték, hogy ne adjon helyt az áthelyezési indítványnak.
A Központi Nyomozó Főügyészségtől július második felében közölték, hogy bizonyítottság hiányában megszüntették a nyomozást Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen a sukorói telekcsere ügyében, vádat emeltek viszont öt ember, köztük a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő két egykori vezetője, Tátrai Miklós volt vezérigazgató és Császy Zsolt volt értékesítési igazgató ellen. A vádlottak között van Markó Andrea, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács volt tagja valamint az ügyben közreműködő értékbecslő és egy ügyvéd is.
A Népszabadság pénteken írt arról, hogy a Fővárosi Törvényszék kérte a Sukoró-ügy áthelyezését más bíróságra, és az akta már Handó Tünde asztalán várja a bírósági vezető döntését.
„A történelmi tapasztalatok fényében nem lepődtünk meg azon, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszerének immáron vádlottként van ránk szüksége. Nem vonjuk kétségbe azt sem, hogy a Fővárosi Törvényszék általánosságban túlterhelt. A kezdeményezést mégis elhamarkodottnak és megalapozatlannak látjuk” – olvasható Tátrai Miklós, Markó Andrea és Császy Zsolt nyílt levelében, amelyet hétfőn hoztak nyilvánosságra.
Azt írják: szerintük nem lehetséges, hogy a saját álláspontja szerint túlzott terhekkel küszködő Fővárosi Törvényszéknek a nyári ítélkezési szünet és a vezetői szabadságolások ellenére 24 órára sem volt ahhoz szüksége, hogy a 41 oldalas vádiratot, valamint a 40 ezer oldalnyi iratanyagot megismerje, értékelje, és ennek alapján megalapozott javaslatot tegyen az OBH elnökének. A kezdeményezésről szóló törvényszéki közleményben még a vádlottak számát sem sikerült helyesen megállapítani – tették hozzá.
A levélben jelzik, hogy a vonatkozó törvény alapján az OBH elnöke csak a bírósággal és az ügyészséggel köteles konzultálni az ügy áthelyezéséről, a vádlottakkal nem. Tátraiék szerint ez ellentétes az alaptörvénnyel.
A levélben azt is írják, hogy a tárgyaláskor a lehető legszélesebb körű nyilvánosságot kell majd biztosítani, mert szerintük ez a bírói szervezetnek is érdeke. A kijelölés jogintézménye már önmagában is sok támadásra ad alapot, a deklaráltan politikai elemeket is tartalmazó ügyekben való, valódi mérlegelés nélküli használata pedig csak erősíti a kritikákat – fogalmaznak. A vádlottak nem szeretnék, ha a gyanú legkisebb árnyéka sem vetődne az ügyre, ezért kérik Handó Tündét, hogy a Fővárosi Törvényszék indítványát más módon próbálja csökkenteni, és az áthelyezési kérelemnek ne adjon helyt.