Az elmúlt 100 év nemesítéseinek köszönhetően nemcsak a kutyák külseje változott meg, de rengeteg genetikai betegség is előtérbe került. Van olyan kutya, amelyik átlagos súlya ma már 13 kilogrammal könnyebb, mint 1915-ben volt.
Az elmúlt 100 évben óriási rajongótábora lett a fajtiszta kutyáknak, valóságos sikk lett az ilyen állatok tartása. Ez persze egy nem kívánt hatást is magával hozott: sokan nemesítésbe kezdtek, amitől azt várták, az állat még szebb lesz. Hogy mennyire látványos a változás, azt a Science and Dogs foglalta össze W. E. Mason 1915-ben megjelent, Beeds of all Nations című könyvére támaszkodva.
Bull Terrier
A ma meglehetősen furcsa fejszerkezettel megáldott állat “eredetileg” rendkívül sportos volt, a törzse vékonyabb és hosszabb volt, mint manapság, a hasmagassága pedig szintén nagyobb volt. De nemcsak külsőre változott meg a kutya: a genetikai betegségek felerősödésének köszönhetően átlag feletti fogszámmal rendelkezik, és kényszeresen kergeti a saját farkát.
Basset Hound
Columbo hadnagy kedvenc kutyája sem úgy nézett ki eredetileg, mint a filmekből ismerjük. Az elődje jóval magasabb volt, amit elsősorban a hosszabb hátsó lábának köszönhetett. A jelenlegi állatnak jóval több a bőre, mint az 1915-ben élt kutyának, emellett csigolyaproblémákkal küzd, a szemhéjait nehezebben tudja nyitva tartani, a fülei pedig majdnem kétszeresére nőttek.
Boxer
A különbség szemmel látható: a mai boxereknek jóval rövidebb a pofájuk, mint a 100 évvel ezelőtt élt elődnek. A túlnemesítés miatt a hőháztartása felborult, meleg időben nagyon nehezen tudja szabályozni a testhőmérsékletét, a kutyák között pedig ennél a fajtánál a legnagyobb a rákos megbetegedések aránya.
Angol bulldog
A túlzott nemesítés miatt az összes kutya közül az angol bulldog sorsa a legrosszabb, ugyanis szinte a létező összes betegségtől szenved. Egy 2014-es felmérés szerint átlagosan 6,25 évet élnek, ami jóval kevesebb, mint bármelyik másik kutya esetében. Tulajdonképpen nincs is olyan, hogy egészséges angol bulldog, a párzás és a szülés pedig csak orvosi beavatkozással sikerülhet.
Tacskó
Az egyik legkedveltebb kutyafajta, de sajnos neki sem tett jót a nemesítés. Az eredetileg is méretes törzzsel rendelkező állat tovább nyúlt, miközben a lábai folyamatosan rövidültek, így szinte a földön húzza a hasát. A kutyák közül náluk a legnagyobb a porckorongproblémák kialakulásának, ami bénulást okozhat.
Német juhász
Ahogy a tacskónál, ennél a fajtánál is a hátsó lábak zsugorodtak, így szintén hajlamos a porckopásra és az azzal együtt járó bénulásra. A ma közepes méretűnek (kb. 25 kg) tartott kutya korábban a 38 kg-ot is elérte.
Mopsz
A mopsz nemcsak kinézetre változott sokat, az egészsége is jelentősen romlott. A kutya hajlamos a magas vérnyomásra és szívproblémákra, a rövidülő pofája miatt pedig nehezebben lélegzik, amitől gyenge az oxigénellátása. Emellett a teste hajlamos felhevülni, és a fogazatával is problémák vannak. A farokcsavarodás valójában egy komoly genetikai betegség, ami súlyosabb esetben bénuláshoz vezethet.
Bernáthegyi
Sajnos napjaink Beethovenje már koránt sem alkalmas azokra a (hegyi)mentési feladatokra, amikre korábban képes volt. A teste az extra bőrnek köszönhetően gyorsan túlmelegszik, emellett pedig izületi bántalmaktól, bőrgyulladásoktól és vérzékenységtől is szenvedhet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.