Instant tudomány MTI 2016. november. 24. 13:33

Ragadozó baktériumot vethetnek be a szuperkórokozók ellen

Ragadozó baktérium lehet az új fegyver a legtöbb gyógyszernek ellenálló baktériumok elleni harcban - állapította meg egy új brit tanulmány.

Állatkísérletek azt mutatták, hogy a Bdellovibrio bacteriovorus úgy viselkedik, mintha élő antibiotikum lenne, amely segít legyőzni a súlyos fertőzéseket – közölte a BBC a Current Biology című tudományos lap aktuális számában megjelent tanulmányról.

A gyógyszereknek ellenálló kórokozók, vagyis a szuperbaktériumok egyre nagyobb térnyerése arra ösztönözte a kutatókat, hogy úttörő módszereket próbáljanak ki.

A Bdellovibrio bacteriovorus gyorsan mozgó baktérium, mely bejut más baktériumok belsejébe, belülről felfalja és felpuffasztja őket. Amikor eleget evett, osztódik és kitör az elpusztított gazdatestből. A londoni Imperial College és a Nottinghami Egyetem közös kutatócsoportja arra használta a Bdellovibriót, hogy elpusztítsa vele a Shigella szuperbaktériumot, az ételmérgezés egyik gyakori okozóját. A Shigella évente mintegy 160 millió embert betegít meg, több mint egymillió ember halálát okozza, nagyrészt fertőzött étel útján.

Laboratóriumi kísérletekben a ragadozó baktérium megsemmisítette a Petri-csészében lévő Shigella-tenyészetet. Ezután hallárvákat fertőztek meg halálos adag Shigellával, három nap után csak 25 százalékuk volt életben. Amikor azonban a hallárvák megkapták a ragadozó baktériumot is, 60 százalékra ugrott a túlélési arányuk.

hvg360 Weyer Béla 2025. február. 25. 17:50

„Ezekkel semmiképp”, még ha tízmillióan szavaznak is rájuk – megváltót keres az újra kettészakadt Németország

Legkésőbb húsvétra meg akarja alakítani az új német koalíciós kormányt a kereszténydemokrata Friedrich Merz. Valódi politikai tapasztalat nélkül rugaszkodik neki a nagy feladatnak, azaz hogy a gazdaság felgyorsítása, a belbiztonság helyreállítása és a demokrácia megőrzése mellett másodszor is végrehajtsa a német újraegyesítést.