A reggeli hányinger és a szagok erősebb észlelése gyakoribb panasz a terhesség során, de sokan feledékenységről is be szoktak számolni az orvosoknak. Hogy miért? Ez még a tudósoknak is fogós kérdés.
Bár nem olyan sűrűn emlegetett panasz ez, mint például a hányinger, de a feledékenység is előfordul a terhesség során – hívja fel a figyelmet az IFLScience összeállítása. Ezt 2008-ban bizonyították először, amikor a rövid távú memóriával kapcsolatos teszteken egyértelműen rosszabb eredményeket produkáltak a terhes nők, mint akik nem voltak várandósak. 2014-ben egy brit felmérés azt is kimutatta, hogy ez a feledékenység főként a terhesség első három hónapjában jellemző, átlagosan több mint 10 százalékos teljesítményromlást érzékeltek a memóriateszteken.
A hormonváltozásokkal is egybevetették az eredményeket, ami viszont nem hozott semmilyen összefüggést, így egyelőre nyitott a kérdés, hogy mi a jelenség oka. Az állatkísérletek már jutottak érdekes eredményre, de egyik üti a másikat. Egy egérkísérletnél nem tapasztaltak semmilyen változást a feledékenységért is felelős hippokampuszban, csak olyan neuronokat, amelyek okozhatnak memóriazavart. Egy patkányokkal végzett kutatás viszont pont a hippokampusz méretében látott különbséget, a terhes egyedeknél kisebb volt.
Egy pszichológiai kutatás a legérdekesebb a témában, az amerikai vizsgálat ugyanis arra jutott, hogy a panaszok többsége csak azért érkezik, mert a terhesség során a nők hajlamosak minden apró feledékenységre – beleértve a sajátjukat is – jobban felfigyelni és felnagyítani a problémát, miközben nem feledékenyebbek, mint máskor. De akkor, miért tudták ezt mérni korábban? Úgy tűnik, ez fogós kérdés marad.