2015. november. 04. 18:41 MTI Utolsó frissítés: 2015. november. 04. 19:55 Instant tudomány

Inkább három perc intenzív edzés, mint egy Cooper-teszt

Néhány percnyi magas intenzitású tréning is ugyanolyan eredménnyel jár, mint a hosszan tartó, állóképességi edzés - derítette ki egy svéd kutatás. Az is kiderült, hogy a C-vitamin miatt miért lehet kevésbé hatásos az állóképességi edzés.

Svéd kutatók megfejtették a rövid ideig tartó, magas intenzitású intervall edzés hatékonyságának egyik okát. A stockholmi Karolinska Intézet szakemberei szerint a rekreációs céllal sportolók esetében néhány percnyi magas intenzitású intervall tréning legalább ugyanolyan eredménnyel jár, mint a hosszan tartó, állóképességi edzés, azáltal, hogy megváltoztatja a kalcium kezelésének módját az izomsejtekben. 

Az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) közölt tanulmány rekreációs céllal sportoló férfiak bevonásával készült, akik harminc másodpercnyi maximális erőkifejtéssel végzett biciklizést követően négy perc szünetet tartottak és mindezt hatszor megismételték. "A tanulmányunk azt mutatja, hogy háromperces, magas intenzitású testmozgás lebontja az izomsejtekben lévő kalciumcsatornákat" - magyarázta közleményében Hakan Westerblad, az intézmény munkatársa. Az intenzív testedzés új mitokondriumok képződését eredményezi az izomsejtekben, ami növeli az izomállóképességet. 

Az edzés után vett izomszövetminták elemzése alapján a kutatók arra jutottak, hogy a magas intenzitású intervall tréning által kiváltott kalciumcsatorna-lebomlást a szabad gyökök számának emelkedés okozza, ezek ugyanis nagyon reaktívak és oxidálják a sejtfehérjéket. A kutatók azt is megállapították, hogy az olyan antioxidánsok, mint az E- és a C-vitamin, akadályozzák a kalciumcsatornák lebomlását, ami viszont a testedzésre adott csökkent válaszreakciót eredményez. 

Westerblad szerint az eredmények "magyarázatot adhatnak arra, hogy az antioxidánsok (oxidációgátlók) miért képesek gyengíteni az állóképességi edzésre adott izomválaszt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.