Instant tudomány hvg.hu 2015. szeptember. 11. 13:23

Keressen emberősmaradványokat otthonról, a számítógépe előtt ülve

Az emberősök, állatok és növények megkövesedett maradványai után kutathat bárki a Zooniverse új projektjében. Tudósnak sem kell lenni, és speciális eszközökre sincs szükség – szükségletnek marad a lelkesedés, és némi angoltudás, eredménynek pedig a felfedezés izgalma.

Az emberiség bölcsőjeként is emlegetik a kelet-afrikai Turkana-medencét, ahol nem csak a világ legnagyobb sivatagi tava található, hanem rengeteg ősmaradvány is. Az emberőskutatók paradicsomaként is emlegetett területen éppen ezért sokan végeznek ásatásokat, de a látottak kiértékelésébe még többen bekapcsolódhatnak.

A Zooniverse új, Fossil Finder projektjében milliónyi nagy felbontású légi felvételt értékelhetnek a résztvevők. Az értékeléshez szükséges tudást a felhasználók menet közben sajátíthatják el, mindig csak azt, amire éppen szükség van. A rendszer, ha mutat egy képet, jobb oldalt mutatja azt a szempontot is, amely alapján – néhány lehetőség közül választva – értékelni kell a képet. Aki nem biztos benne, hogy jól érti a választási lehetőségeket, az a Need some help? feliratra kattintva rövid, de megfelelően részletes és könnyen érthető magyarázatot kap.

hvg.hu

Egy-egy képet több felhasználó is megkap, változatos szempontok szerint, a tömeg összeadott tudását elemző rendszer pedig megmutatja a tudósoknak azt, hogy melyik képrészleten lehet valamilyen ősmaradvány, hova érdemes figyelniük kutatásuk során.

Ha kedvet kapott a citizen science űzéséhez, korábbi összeállításunkban több projektet is bemutattunk: kutathat a rákos megbetegedések témájában, földönkívüliek után, az óceán mélyén, de vannak nyelvészeti projektek, és az agykutatóknak is segíthet. De nem csak a tudósok járnak jól, a felhasználóknak kijár a felfedezés izgalma, a diákok számára pedig érdekes kiegészítése is lehet mindez a hagyományos iskolai óráknak.