Az utóbbi évek legnagyobb hollywoodi kasszasikere, a Jurassic World olyan tudományos tényeket hagy figyelmen kívül, amelyek a dinoszauruszokat egy kicsit is ismerők számára minimum megmosolyogtatóak.
"Nem spóroltam semmin" - bizonyára sokan emlékeznek erre a gyakran elhangzó megjegyzésre a Jurassic Park széria első részéből. A negyedik film, a Jurassic World készítői a tudományos tények figyelmen kívül hagyásával sem spóroltak a látvány és végsősoron a kasszasiker érdekében. A Business Insider videójából ki is derül, hogy mi minden nem felel meg az ősrégi valóságnak.
1, A történet szerint elefántszúnyog, latinul toxorhynchites rutilus megkövült példányainak dinoszauruszokból szívott véréből nyerték ki a dinók DNS-ét. A probléma csak az, hogy pont ez az egyetlen szúnyogfaj, amelyik nem vérszívó.
2, Ha még vérszívó is lenne ez a szúnyog, egy másik tudományos tény is ellentmond a történetnek: a DNS nem áll el 1,5 millió évnél tovább, még gyantába kövesedett szúnyogokban sem.
3, A filmben látott velociraptorok ember méretűek, pedig a valóságban pulyka nagyságúak voltak, és volt tollazatuk is, ami a filmben nem látszik.
4, Az egyik híres jelenetben moszoszaurusz nyel le egyben egy fehér cápát, amely 6-7 méteres, így ehhez képest a filmben látott óriásdínó 200 méteres lehet. Csakhogy a moszoszaurusz nem volt nagyobb 20 méternél.
5, A "Jurassic" szó a jura korszakra utal, ám a 150-200 millió évvel ezelőtti időszakban a filmben látható dinoszauruszok egyike sem élt.
Ha tudományosan hiteles dinoszauruszt akar látni, inkább kattintson ide, ahol egy teljesen élethű T.-rex boncolásáról olvashat.