Instant tudomány hvg.hu 2015. június. 30. 12:01

Ez a 4 tévhit ne csapja be, a cukor sehogy sem lesz egészséges

A cukros ételek kapcsán hajlamosak vagyunk különböző mítoszokkal nyugtatni magunkat, amelyek szerint egészséges is lehet a fogyasztásuk. A Business Insider összeállítása is bizonyítja, hogy ez nincs így.

A BI Science videós összefoglalójából a legérdekesebbeket tévhiteket válogattuk ki.

1. A mesterséges édesítők egészségesebbek, mint a cukor
Nem igaz, a vércukorszintet ugyanis káros mértékben növelik, fogyasztásukkal közvetlen étkezés után akár 155 mg/dl is lehet a vércukorszint, ami másfélszer nagyobb, mint a legszigorúbb előírások maximum értéke. Rendszeres fogyasztásuk emelik az elhízás, a magas vérnyomás, a gyulladásos betegségek és a depresszió kockázatát.

2. A cukor nem egészségtelen, hiszen a gyümölcsökben is sok van
Tény, hogy a gyümölcsöknek van cukortartalma, de a természetes és hozzáadott cukor hatása között nagy a különbség. A gyümölcs ugyanis emellett rostokban és tápanyagokban gazdag, és fogyasztásuk kevesebb kalória bevitellel jár, mint a cukros ételek esetében.

3. A barna cukor egészségesebb mint a sima cukor
A barna cukor cukortartalma 95 százalék, ezzel együtt kalóriatartalma is mindössze 5 százalékkal kevesebb. Szinte csak annyiban különbözik a cukortól, hogy a gyártás során benne marad a nádmelasz, ettől pedig barna lesz, az élettani hatásai viszont ugyanolyanok mint az átlagos cukoré.

4. Ha nem akarunk elhízni, természetes hozzávalókkal kell helyettesíteni a cukrot
Diétás módszerként szokták emlegetni, hogy főzéskor cukor helyett használjunk mézet vagy agávé szirupot, de ezek fruktóztartalma magasabb, így nem lehet egészségesebbnek kikiáltani.

Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.