Nagyon ritka bálna sodródott partra Ausztráliában
Egy Omura-bálnát vizsgáltak meg ausztrál kutatók, miután partra vetődött egy egyed Ausztrália nyugati partjainál. A fiatal nőstény bálna azután sodródott Exmouth város partjaira, hogy az Olwyn trópusi ciklon végigsöpört a területen márciusban.
A kutatóknak azért is nagy jelentőségű ez, mert most először láttak ilyen bálnát Nyugat-Ausztráliában, sőt az egész kontinensen ez a második eset.
Albert Jacob, Nyugat-Ausztrália környezetvédelmi minisztere szerint a felfedezés segítségével több információt szerezhetnek a bálnáról a szakértők.
Az Omura-bálnát csak 2003-ban jegyezték be hivatalosan. Úgy tűnik, csak a trópusi és szubtrópusi területeken fordul elő. A most partra került egyed révén új információkat szerezhet a tudomány az állat életterére vonatkozóan, hiszen nem ismert sem a faj egyedeinek száma, sem ökológiája, sem szaporodási szokásai.
Az Omura-bálnát áramvonalas, sima teste és csontvázuk számos egyedi jellegzetessége különbözteti meg más bálnáktól: 53 hátcsigolyával és mellúszóikon négy-négy ujjal rendelkeznek.
Külső megjelenésük viszont félreértésekhez vezethet, gyakran tévesztik össze őket a kisebb barázdásbálnával vagy a trópusi bálnával. A kifejlett Omura-bálna 11,5 méterre is megnőhet, a nőstények kissé nagyobbak a hímeknél.
A Nyugat-Ausztrália partjainál felfedezett 5,6 méteres tetemet a szakértők eltemetik, csontvázát néhány év múlva feltárják további kutatások céljából, majd múzeumban állítják ki.