Aranyosnak tartja az otthoni tengerimalacot? Valószínűleg igaza van. Nekünk pedig akkor van igazunk, ha úgy gondoljuk: azért azt nem akarná, hogy egy korai unokatestvére bekopogjon háztűznézőbe.
A Josephoartigasia monesi a tengerimalacok közeli rokona a Földön valaha élt legnagyobb rágcsáló. A faj példányai 1 tonnát vagy még ennél is többet nyomhattak, magasságuk 1,5 méter, testük hossza pedig 3 méter volt. Ez nagyjából egy ma élő bivaly vagy bölény paramétereinek felel meg.
Az IFL Science szerint a tengerimalacok őse Dél-Amerikában élt, nagyjából 3 milliárd éve, a Pliocén, illetve a korai pleisztocén földtörténeti korokban. A kisállat kedvenc élőhelyét a folyók torkolata és a patakok melletti részek jelentették, szívesen rágcsált ugyanis vízi növényeket.
És ha már rágcsálás: a Yorki Egyetem kutatói az állat koponyájának elemzése után nemrég azt állapították meg, hogy a hatalmas fogaknak nem csak a növények elrágásában volt szerepük, hanem a környék felásásában, illetve a ragadozók elleni harc során is hatékonyan segítették az ős-tengerimalacot.