Instant tudomány hvg.hu 2015. január. 26. 18:01

Egyetemisták, figyelem: memóriájuk is eldöntheti, hogy mikor aludjanak

Azt mindenki tudja, hogy az alvás hatással van a memóriánkra, de egy friss amerikai kutatás szerint ez fordítva is igaz.

Főként a főiskolások és egyetemisták számára érdekesek azok a kutatások, amelyek sorra bizonyítják, hogy a hosszú- és rövidtávú memóriára milyen jó hatással van a jól időzített és elegendő alvás. Számukra lehet talán legérdekesebb az is, hogy egy friss kutatás szerint nem csak az alvás van komoly hatással a memóriánkra, hanem a memóriánk is az alvásra.

Az amerikai Brandeis University professzorai legyeken kísérletezve jöttek erre rá, hiszen ennek az állatnak ugyanolyan felépítésű és működésű a memóriaközontja, mint az embereknek, ráadásul ugyanolyan kapcsolatban van az alvásért felelős területekkel. Kimutatták, hogy a memóriáért felelős legfontosabb neuronok akkor igazán aktívak, amikor többet alszanak. Ez az aktivitás azt bizonyítja, hogy az alvási szokások kialakulásában felelős a memória is.

Bethany L. Christmann, a kutatás egyik vezetője ezt a jelenséget közérthetően is elmagyarázta. "Ez olyan, mint amikor az emberek azt érzik tanulás közben, hogy ilyen üzenetet kapnak az agyuktól: maradj fenn, mert ezt a tananyagot még meg kell tanulni. Ez persze fordítva is lehetséges, hiszen azt az üzenetet is kaphatja az ember a memóriaközponttól, hogy most menj aludni, ha erre a tananyagra később is akarsz emlékezni."

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?