Ritka jelenséget okozott az esős idő a Körös-Maros Nemzeti Parkban
Másodvirágzanak a löszpuszták a Körös-Maros Nemzeti Parkban. A csapadékos nyár, a hűvös és a meleg időszakok váltakozása kedvezett a növényállománynak – közölte a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság ökológiai felügyelője.
Augusztusra a löszpuszták növényállománya elsárgul, idén a nyár végére viszont e puszták virágba borultak, üde zöld képet mutatnak, ami ritkaságnak számít – közölte Sallainé Kapocsi Judit.
A kónya zsálya mellett tömegesen virágzik a ligeti zsálya, bontogatja szirmait a koloncos legyezőfű és a bakfű, másodvirágzásban van a védett macskahere és a tejoltó galaj. A tatársánci ősgyepen a kisvirágú csüdfű, a ligeti zsálya és a tejoltó galaj szintén másodvirágzásba kezdett.
A nemzeti park szakemberei hat tő kónya zsályát és egy hibrid zsályatő virágzását figyelték meg az elmúlt napokban Orosháza mellett. A kónya zsálya a Körös-Maros Nemzeti Park fokozottan védett növénye, egyedül a Békés-csanádi löszháton fordul elő, Európa utolsó élőhelyi pontja nyugat felé. A növény a csalánfélékhez tartozik, nagy lila virágfürtöket hoz évente egy alkalommal, júniusban. Másodvirágzása ritkaságnak számít.
A Békés-csanádi löszhát kiváló talajadottságait tekintve Európában egyedülálló természeti kincsnek számít, termőképessége miatt szántóföldként hasznosítják. Az ősi növényállomány szórványokban lelhető fel, a védett kunhalmok területein, az utak menti mezsgyéken. A Körös-Maros Nemzeti Parkban a legnagyobb összefüggő terület 21 hektár, az ősgyep Battonya mellett található.