2014. július. 31. 19:15 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 31. 19:12 Instant tudomány

Új módszer segítheti a régészek és nyomozók munkáját

A fogakban található ólom segítheti a nyomozók és a régészek munkáját. A szervezetbe beépült ólom vizsgálatából következtetni lehet ugyanis arra, hogy a vizsgált személy hol nőtt fel. A Floridai Egyetem egyik geológusa által javasolt a módszer használatát.

Az ólomvizsgálat nagy segítség lehet olyan nyomozóknak és régészeknek, akik régi vagy elbomlott emberi maradványokkal dolgoznak.

Az emberi fogakban kimutathatóak a fiatalkori szervezetbe jutatott fémek nyomai. Mivel az ércek kémiai összetétele régióként változik, a fogakban megtalálható ólom alapján megmondható, hogy a vizsgált személy hol töltötte gyerek- és fiatalkorát – mondta George Kamenov, aki kutatási eredményeit augusztusban publikálja majd.

Kamenov szerint az eljárás hasznos lehet a régészeknek számára is, akik a módszer segítségével könnyebben tudják megállapítani a feltárt emberi maradványok korát.

Visszatükröződik az emberek fogaiban az ólmozott benzin használata is, amely az 1920-as és az 1980-és évek között volt szokásban.

Az ólom mellett az emberi csontokban található oxigén is segítheti személyek azonosítását. Az oxigén vizsgálatával, amely 7-10 évente újratermelődik a csontokban, kimutatható, hogy a vizsgált személy hol töltötte az előző évtizedet. Más, az emberi hajban és körmökben található kémiai anyagok alapján pedig az is kikövetkeztethető, hogy a vizsgált személy hol tartózkodott a megelőző hónapokban.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.