Instant tudomány hvg.hu 2014. július. 25. 13:37

Videó: Nézze végig a nándorfehérvári csatát 3D-ben

A mohácsi, a kenyérmezei csata vagy éppen a piski ütközet után elkészült a nándorfehérvári csatát bemutató animációs film. A 19 perces filmet már meg lehet nézni a YouTube-on.

Nyilvánosságra hozták a nándorfehérvári csatát feldolgozó 19 perces animációs filmet, melyet a Történelmi Animációs Egyesület a Múlt-kor közreműködésével mutatott be. Az Egyesület a „Mohácsi csata” animációs film készítése óta tovább fejlesztette alternatív animációs technikáját.

Az alkotók elkészítették a Duna-Száva torkolatvidék virtuális terepasztalát, rekonstruálták és történelmi hűséggel felépítették a várat, a török tábort, az ostromműveket, a török hajózárat a Dunán. A néző valóban átláthatja a teret és az eseményeket anélkül, hogy a klasszikus kétdimenziós térképes animációkat használni kellene.

A Magyar Nemzeti Digitális Archívum (MaNDA) 2012-ben mutatta be a Történelmi Animációs Egyesülettel közösen indított Magyar Történelmi csaták 3D-ben című sorozatot. Ennek lényege, hogy a felhasználók megismerhetik, illetve virtuálisan újra is játszhatják a nagy magyar történelmi csatákat, köztük például a mohácsit vagy a piskit a mandarchiv.hu honlapon.

A fejlesztők a Total War című történelmi stratégiai játék alapján fogtak a magyar történelem nagy ütközeteit bemutató fejlesztésbe, úgynevezett modolásba. A korhű megjelenítést komoly alapkutatások alapján végezték, így a játékban az eredetihez hasonló egyenruhák, fegyverzet illetve környezet tűnik fel.

A pákozdi csata:

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.