Instant tudomány MTI 2014. május. 29. 11:10

Stephen Hawking átvette a polipjós szerepét

Ha piros mezben, 4-3-3-as felállással, európai játékvezető bíráskodása mellett játszik az angol válogatott a focivébén, nagyobb eséllyel lép pályára – ezt hozta ki az angol csapat győzelmi képletét kidolgozó világhírű fizikus, Stephen Hawking.

A statisztikák alapján kidolgozta az angolok sikerének képletét a brazíliai labdarúgó-világbajnokságra Stephen Hawking, a világ egyik legismertebb elméleti fizikusa.

A 72 éves brit tudós egy fogadóiroda megbízásából összesítette az elmúlt vb-k adatait az 1966-os angol aranyérem óta. "Felkészültebb vagyok, mint a 2010-es világbajnokság előtt jósoló polip, Paul" – közölte az izomsorvadása miatt évtizedek óta kerekesszékhez kötött, számítógépes hangmodulátorral kommunikáló professzor. 

MTI / EPA / Andy Rain

Hawking szerint a piros mez és a 4-3-3-as felállás mellett az európai játékvezető is fontos: a nemzeti együttes az általuk vezetett mérkőzések 63 százalékát megnyerte, az Európán kívüli bíróknál viszont csak 38 százalékban volt sikeres. "Az európai bírók jobban rokonszenveznek az angol stílussal, és kevésbé az olyan balerinákkal, mint Luis Suarez" – magyarázta a fizikus. 

Ami a további útmutatást illeti, a háromoroszlánosoknak annál nagyobb az esélyük a győzelemre, minél közelebb van a kezdési időpont a 15 órához, minél enyhébb a klíma és minél alacsonyabban fekszik a helyszín. A feleségek és barátnők jelen- vagy távolléte ugyanakkor nincs számottevő hatással a válogatott teljesítményére. 

Hawking külön figyelmet fordított a szigetországban rettegett büntetőpárbajra. A biztos recept szerinte a három lépésnél hosszabb nekifutás, a bal vagy jobb felső sarok megcélzása és világos hajú "ítéletvégrehajtó" kiválasztása. A szőke futballisták ugyanis 84 százalékban értékesítették a 11-eseket, míg a kopaszok 71, a sötét hajúak pedig csak 69 százalékkal találtak a kapuba. 

Ennek az oka ismeretlen, és a tudomány nagy rejtélye marad, jelentette ki Hawking, hozzátéve: a maga részéről nem rajong a futballért, inkább csak kíváncsiságból vizsgálódott. "Angolként természetesen végig a mieinknek fogok szurkolni, de a pénzemet a brazilokra teszem" – vallotta be a tudós.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.