A gyermekbénulás elleni küzdelem egyszer már összefogást teremtett az érintett országok közt, a járványt sikerült legyőzni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelzése szerint újra járvány fenyeget, a megállításával kapcsolatban viszont egyelőre hangosabb a kérdés, mint a válasz. A Guardian oldalán vendégszerzőként a magyar Vargha Dóra írt a fejleményekről.
Szinte semmisnek tekinthetők a betegség világszintű kiirtásáért tett eddigi erőfeszítések az Egészségügyi Világszervezet gyermekbénulással kapcsolatban néhány napja kiadott jelentése szerint. Bár a WHO 1988-ban indított programjának köszönhetően 2012-re radikálisan, 350 ezerről mindössze 223-ra (nem 223 ezerre) csökkent a fertőzöttek száma, a vírus mára újra megjelent a világ legalább tíz országában.
Háborús béke
A gyermekbénulás gyógyíthatatlan betegség, csak megelőzni lehet, oltással. A védőoltást nem a legideálisabb nemzetközi helyzetben sikerült kifejleszteni: a hidegháború ideje alatt dolgozott rajta együtt az amerikai Albert Sabin és az szovjet-orosz Mihail Csumakov. A háborúközeli fenyegetések mögötti együttműködés erejét jól jelzi a tény, amelyről a Guardian cikkének magyar szerzője, Vargha Dóra tesz említést: az oltást az amerikai tudósról nevezték el Sabin vakcinának, de a Szovjetunióban alkalmazták először, a történelem egyik legnagyobb oltástesztelési programjában. De hamar bevetették Magyarországon is: az 56-os forradalom idején a nyugat-németektől kaptunk életmentő segítséget a gyermekbénulás járvány kirobbanása után.
A járvány megállítása, érvel a Guardian szerzője, már csak azért is volt fontos az amerikaiaknak és a szovjeteknek is, hiszen a betegség nem az aktuálisan felnőtt emberekre, hanem a háború utáni generációk egészségére volt hatással. Saját nemzetének jövőjét pedig egyik fél sem szerette volna aláásni.
Újra itt van
A nemzetközi konfliktusok feléledésével újra felütötte fejét a kór. Szíria például 14 éven át volt mentes a gyermekbénulástól, de az elhúzódó katonai konfliktus révén tavaly ismét kitört az országban a járvány. Hozzánk jóval közelebb, az ukrán helyzetben is megtörténhet hasonló: a WHO minap kiadott figyelmeztetése szerint Ukrajnára is átterjedhet a gyermekbénulás-járvány.
A Guardian cikke szerint a kérdés az: ha már a katonai konfliktusok ismét teret adtak a járványnak, vajon ismét felismerik-e a felek, hogy a megállításához, háborús helyzet ide vagy oda, a színfalak mögött mindenképpen nemzetek közti összefogásra van szükség.