2014. április. 23. 20:52 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 23. 20:41 Instant tudomány

2100 védett madarat lőtt le a szaúd-arábiai királyi család tagja

Fahd bin Szultan bin Abdulaziz asz-Szaúd herceg egymaga 1977 példányt ejtett el a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján szereplő, "sebezhető" természetvédelmi státuszú galléros túzokból, kíséretének tagjai pedig további 123 túzokot lőttek le egy háromhetes pakisztáni szafarin.

Kereken 2100 védett galléros túzokot ejtett el Pakisztánban a szaúd-arábiai királyi család egy tagja és kísérete egy háromhetes szafarin, ráadásul javarészt természetvédelmi területen - közölte szerdán a Dawn című pakisztáni lap.

Fahd bin Szultan bin Abdulaziz asz-Szaúd herceg egymaga 1977 példányt ejtett el a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján szereplő, "sebezhető" természetvédelmi státuszú madárfajból, kíséretének tagjai pedig további 123 túzokot lőttek le Beludzsisztán tartományban.

A hubára néven is ismert galléros túzok hivatalosan védett faj Pakisztánban, a helyi hatóságok azonban időnként személyre szóló speciális kilövési engedélyt adnak királyi méltóságoknak a Perzsa (Arab)-öböl menti országokból, ahol a madár húsa afrodiziákumnak számít. 

Az ilyen engedélyek alapján azonban legfeljebb 10 napig lehetne vadászni pontosan körülhatárolt területen, és legfeljebb 100 túzokot lehetne elejteni. A lap birtokába jutott részletes kimutatás szerint a szaúdi királyi sarj nemcsak sokszorosan túllépte az engedélyezett kvótát, hanem túlnyomórészt természetvédelmi területen vadászott.

A galléros túzok főleg Közép-Ázsiában honos, és Pakisztánban telel át. A világon élő példányok számát 110 ezerre becsülik.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.