A 2009-10-re tervezett Európa Kulturális Főváros épületei még mindig nincsenek készen.
A 2009-10-re tervezett Európa Kulturális Főváros épületei még mindig nincsenek készen. A város új közterei sivárak és érdektelenek, mint a pécsi Bányászati Múzeum állandó kiállítása. A kulturális kínálat kizárólag a „Zsolnay-örökség” kínos és kétségbeesett felmutatásában merül ki.
Az EKF nyertes pályázatát civil és hozzáértő értelmiségiek írták. Terveik szerint a kreatív ipar és a kulturális városfejlesztés állította volna új pályára a várost. A szocialista városvezetés és hivatalnokaik azonban kisajátították a projektet - kizárólag fejlesztési kérdést csinálva az eredeti tervekből.
Így köszönthetett be Pécsett az egész éves ökörsütés korszaka. A kultúra csak kellemes bokréta lehetett a „betonba öntött” uniós fejlesztési milliárdok szocialista kalapján.
Az új fideszes városvezetés 2009. májusától ott folytatta a "kultúracsinálást", ahol az előző abbahagyta. Első lépésként elvették a programszervezés jogát Pécstől. Így a pécsi EKF2010 rendezvényeit egy budapesti székhelyű állami intézmény kezdte szervezni. Ez a társaság a Hungarofest nevű cég, amely a világ legbénább és legnevetségesebb képződménye.
A hivatalos EKF honlapon - amelynek programajánlóit a Hungarofest állítja össze - tavaly októberi programokat ajánlanak. A programkereső nem működik. A kulturális marketing (városmarketing?) kizárólag a „Zsolnay-örökség” kínos és kétségbeesett felmutatásában merül ki. Jellemző, hogy az EKF két sztárvendége - 2010-ben(!) – Matt Bianco és Rhoda Scott voltak.
Ami ma Pécsett kultúra és rendezvényszervezés címszó alatt található, sem minőségben, sem szellemiségben nem méltó az eredeti EKF célkitűzésekhez. Számomra önmagában érthetetlen, hogy miért vették el a várostól a programszervezés jogát. Ezzel nemcsak az EKF legfontosabb elve sérült – a címet elnyert város maga szervezi és irányítja a saját projektjét -, de számos kézzelfogható előny is elveszett Pécs számára.
Például az EKF jegybevételek egy része nem Pécset, hanem a HF-et gazdagította, de övéké lett a HF pénzéből támogatott kiadványok copyright-ja, valamint náluk maradt az EKF-kampányok során gyűjtött 70 000-es levelezési címlista is - tudtuk meg a helyszínen.
Pedig Pécs nagyon jó város – az egyik legjobb Magyarországon. Kár érte, hogy politikusok és a "kulturális" hivatalnokok ennyire elbaltázták az Európa Kulturális Főváros adta lehetőséget.
Sorozatunkban részletesen bemutatjuk az EKF öt kulcsprojektjének épületeit - illetve azt, ami megvalósult belőlük. E mellett megmutatjuk a város nem-hivatalos, szerethető arcát is. Várjuk a kommentjeiket, hozzászólásaikat! Kommentelni a cikk alján lehet.
Tovább a pécsi EKF-ről szóló cikkeinkhez:
Szellemváros épült milliárdokból Pécsett
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.