A tartós tavaszi napsütés megérkezéséig érdemes árvácskát ültetni balkonládánkba.
A tartós tavaszi napsütés megérkezéséig érdemes árvácskát ültetni balkonládánkba. Kedves, hangulatos virág ez, meghálálja a gondoskodást.
Könnyen nevelhető növény, szereti a napfényt, elviseli a szelet, nem túl iszákos, de ha rendszeresen öntözzük, nyár elejéig ontja a bimbókat, a nagy melegben viszont már felnyurgul és elsatnyul. A hideget jól tűri, még a hó alól is kidugja színpompás buksiját, nem fagy ki, ha egy-két tő mégis kipusztul, annak az oka, hogy a nagy hidegben nem tud vizet felvenni, esetleg befülled a hótakaró alatt - írta egy biokertész a Zalai Hírlapban.
A szakértő azt javasolja, hogy takargassuk be faággal, s nagyon fontos, hogy a balkonládákban kuksolókat télen is ellássuk vízzel. Bár az ősszel kiültetett árvácskában télen is gyönyörködhetünk, igazi pompáját majd tavasszal mutatja meg. Az elnyílott szirmokat csipkedjük le, az elszáradt magházakból gyűjtsünk magot, amit július-augusztusban egy palántanevelő helyre elvethetünk.
A nagy virágú, szemfolttal díszlő árvácskán kívül egyre népszerűbb az európai viola, avagy törpe árvácska, ami a kert árnyékosabb részén érzi jól magát, virágzás után elszórja a magjait, így évről évre megújul, s szőnyegszerűen elterjed. Ez a fajta csüngő változatban is létezik, s így a hideg beköszöntével felválthatja a petúniát vagy a futómuskátlit. Fontos, hogy még jóval a fagyok előtt ültessük el az árvácskát, hogy időben gyökeret ereszthessen. Ha erről lekéstünk, marad a tavaszi telepítés - tanácsolja a biokertész.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.