Két jelentős változást is fontolgat a kormányzat: bővítenék a jogosultak körét, és egyszerűsítenék a bürokráciát.
Csökkenthetik az adminisztrációs terheket, egyszerűsíthetik és felgyorsíthatják a pályázati folyamatot az Otthonfelújítási Programban. Legalábbis már egyeztettek az erre vonatkozó javaslatokról az érintett minisztériumok, bankok és szakmai szervezetek képviselői – derült ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) Facebook-posztjából.
A pályázattal kapcsolatban – amely keretein belül az 1990 előtt épült családi házak energetikai felújítására lehet kedvezményes hitelt és vissza nem térítendő támogatást igényelni – felmerülő nehézségekre már augusztus elején is figyelmeztettek.
Az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozat elnöke múlt héten bonyolult bürokráciára és túl aprólékos részletszabályokra panaszkodott, amik miatt az összes szóba jöhető pályázónak alig tizede jelentkezett a támogatásért. Az elnök akkor több könnyítést is felvetett, úgy tűnik, néhány nyitott fülekre talált.
Az ügyben lapunk is küldött kérdéseket az Energiaügyi Minisztériumnak, arról érdeklődve, hogy pontosan hányan pályáztak, és hány támogatást ítéltek már oda, illetve hogy terveznek-e könnyíteni a feltételeken. Választ nem kaptunk, de a poszt alapján a következő könnyítéseket mérlegelik:
- Bővülhet a lehetséges résztvevők köre (ez akár azt is jelentheti, hogy nem csak az 1990 előtt épült ingatlanokkal lehet majd pályázni).
- A kérelmezőknek kevesebb dokumentumot kell majd benyújtaniuk a kölcsönhöz.
Egy dologban azonban nem engednek: a korszerűsítésekkel továbbra is legalább 30 százalékos energiamegtakarítást kell elérni.
Az EM azt is elárulta, hogy a program július elsejei indulása óta már több mint tízezer energetikai tanúsítványt állítottak ki – ezzel kell ugyanis igazolni majd az energiamegtakarítást. A pályázat részletei nem most módosulnának először.
A program kezdetekor az alábbi cikkben szedtük össze a legfontosabb tudnivalókat:
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.