Ingatlan Lengyel Tibor 2024. augusztus. 27. 19:57

Elvesztette a főváros a Horn Gyula sétányért vívott jogi csatát, a bíróság szerint át kell nevezni a közterületet

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

A főváros számára kedvezőtlenül ítélt a Fővárosi Törvényszék a Horn Gyuláról elnevezett XIII. kerületi sétány ügyében. A döntés értelmében a volt miniszterelnök “pufajkás” múltja miatt nem viselheti közterület a nevét, a sétányt át kell nevezni.

Évek óta tartó vitára tett pontot a Fővárosi Törvényszék azzal, hogy a Fővárosi Önkormányzattal szemben a budapesti kormányhivatalnak igazat adva úgy döntött: jogsértő a XIII. kerületi Horn Gyula sétány elnevezése, ezért hatályon kívül helyezte a főváros névadó rendeletét, vagyis a közterületet át kell nevezni másra.

A döntésről szóló közleményében a kormányhivatal azt írta: a törvényszék az önkormányzati törvényre hivatkozva megerősítette, hogy “közterület, illetve közintézmény nem viselheti olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett”.

A Horn Gyula sétány 2023-ban
Kiss-Kuntler Árpád

Ahogy arról a HVG is írt, sem az indítványozó, MSZP-s vezetésű XIII. kerület képviselő-testülete, sem pedig a javaslatot jóváhagyó fővárosi közgyűlés nem volt egységes abban, hogy nevezzék-e el Horn Gyula volt miniszterelnökről a fővárosi kerület egyik terét átszelő sétányt, ahol egyébként a 2013-ban elhunyt politikus szobra is áll.

Végül többségi döntéssel mindkét testületen átment a névadás, de a közéletben ezután indult csak meg igazán a vita arról:

vajon az 1956 késő őszén a karhatalmi erőknél, a “pufajkásoknál” szolgálatot teljesítő Hornról kell-e elnevezni közterületet, még ha évtizedekkel későbbi politikusi érdemei vitathatatlanok is?

Apparatcsik, rendszerváltó, miniszterelnök – Horn Gyula életútja

Horn Gyula büszkén testesítette meg a folytonosságot, amely a szocialisták szerint 1956, a Kádár-korszak és a rendszerváltás közt fennáll, és amit a jobboldal minden erejével tagadni igyekszik, ugyanakkor a rendszerváltás évében a többpártrendszer elismerése mellett leghatározottabban kiálló KB-tagok közé tartozott.

Tavaly tavasszal került bíróság elé a főváros és a Sára Botond főispán által vezetett kormányhivatal jogvitája. A hivatal törvényességi felhívásban jelezte, hogy a főváros jogsértően nevezte el a közterületet Hornról. A közgyűlés azonban nem értett egyet a kormányhivatal törvényességi felhívásával, és mindkétszer elutasította az átnevezést

Bíróságon kényszerítené ki a makacskodó fővárosból a Horn Gyula sétány átnevezését a kormányhivatal

Ahogyan az sejthető volt, a bíróságon folytatódik a fővárosi Horn Gyula sétány ügye. Miután a Fővárosi Közgyűlés megmakacsolta magát és szerdai döntésével megerősítette, hogy nem nevezi át a sétányt, az ezt – amúgy vitatható jogalappal – követelő kormányhivatal bejelentette: bírósághoz fordul.

A kormányhivatal az eljárásban azt sugallta: a közgyűlés tudatosan járt el jogsértően, amikor döntött a sétány elnevezéséről. Pedig akkor semmi nem tiltotta ezt, legfeljebb Horn „pufajkás múltja” miatti aggályok okán még az elnevezés előtt kérhette volna a közgyűlés az MTA állásfoglalását. 

Az akadémia jogosult ugyanis állást foglalni arról, hogy a Fidesz 2012-es „utcanév-kommunistátlanítási” törvénye alapján Hornról jogszerű-e közterületet elnevezni. Csakhogy a törvény szerint állásfoglalást – kétsége esetén – csak maga a döntéshozó, vagyis ez esetben a főváros kérhet. De nem kért. 

Az, hogy mégis van egy papír, amit a kormányhivatal releváns MTA-állásfoglalásként próbált eladni, csak a „véletlen” műve. A dokumentumról korábban írtunk: az MTA nem is a konkrét ügyben hozott határozatot, de még ha így is lenne, a törvény szerint akkor sem lenne köteles a közgyűlés azt figyelembe venni. 

Ezek után nem volt más lehetőség a „vitarendezésre”, mint a bíróság, hiszen csak ott támadhat meg a kormányhivatal egy közgyűlési döntést. Elvileg a bíróság sem kérheti az MTA állásfoglalását a főváros helyett, de úgy tűnik, enélkül hozott a törvényszék döntést. Ha ez jogerős lesz, a fővárosnak végre kell hajtani, és a sétányt át kell nevezni.

Tudatos otthon
Hirdetés
Gazdaság Kovács Gábor 2024. december. 22. 07:00

És akkor Mészáros Lőrinc megtalálta a helyét a konyhában

Az ország leggazdagabb embere a bankvezetésbe nem szól bele, de a felesége karácsony első napján már beengedi a konyhába, és Londonba is elmehetnek magángéppel. Az országgyűlés elfogadta a 2025-ös költségvetést és megszavazta a Pénzügyminisztérium megszüntetését. Varga Mihály búcsúzóul még megtrükközte az államadósságcsökkentést. <strong>Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.</strong>