Nyílászárócserében és homlokzati hőszigetelésben gondolkodnak a legtöbben, de sokan más, nem támogatott munkálatokat is elvégeznének az Otthonfelújítási Hitelprogramra pályázók közül. A szakember túlterheltségre számít.
Jelentős érdeklődést tapasztal a hétfőn induló Otthonfelújítási Hitelprogrammal kapcsolatban az egyik piaci szereplő. A cég pályázati tanácsadó csoportjához már több mint 2300 ügyfél regisztrált, akik „10 százaléka lényegében sínen van”, és közülük többen vannak olyanok, akik felkészültek a pályázati dokumentációval, és a július elsejei nyitás napján el is tudják indítani a pályázati folyamatot az MFB-pontokon – idézték a Piramis Építőház Kft. közleményében Juhász Attilát, a társaság tulajdonosát.
A cégvezető szerint az ügyfelek közül többen más felújítási munkákkal is összekötnék a családi házak energiahatékonyságának javítását célzó támogatási programot, amely keretein belül összesen 7 millió forintos beruházás támogatására lehet pályázni, egymillió forint önerővel, amihez hatmilliót ad az állam, részben kedvezményes hitelként, részben vissza nem térítendő támogatásként.
Részletek korábbi cikkünkben:
Juhász Attila szerint a regisztráló ügyfelek a következő támogatható munkálatokat tervezik:
- a legnépszerűbb a nyílászárócsere, ezt a regisztráltak 57 százaléka szeretné elvégeztetni,
- a homlokzat szigetelésére 56,
- fűtéskorszerűsítésre 47,
- födémszigetelésre 35,
- tetőszigetelésre 30,
- gázkazáncserére 28 százalékuk készül.
A cégtulajdonos jelezte, hogy a végleges pályázati dokumentációban kinyitott lehetőség nyomán „talajvízszerűen tör fel a hőszivattyúk iránti érdeklődés”.
A pályázók ugyanakkor más, a pályázatban nem elszámolható munkákat is terveznek, a cég adatai alapján ezek a következők:
- tetőhéjazat-cserén gondolkodik a regisztrálók 31,
- ereszcsatorna-cserén 27,
- a terasz újraburkoltatásán és az épületek körüli járdák felújításán 27 százalék, valamint
- többen padlófűtés kialakítását is mérlegelik.
„Látható, hogy zömmel olyan tervekről van szó, amelyek logikusan következnek a támogatott munkákból, mert például a homlokzati hőszigetelés csökkenti a tető túllógását, és jó eséllyel az ereszcsatornát is javítani kell” – idézték a tulajdonost.
Juhász Attila ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a jelentkezők, bár felkészültek, sok részletszabállyal nincsenek tisztában: „Rendkívül bonyolult és összetett a feltételrendszer, ahol össze kell hangolni az energetikai nyitó és záró auditot, a kivitelezői és kereskedői árajánlatokat, amelyeknél figyelembe kell venni a fajlagosan elszámolható költségeket, valamint az építőipari kulcstermékeket, mindezek mellett egy bankihitel-igénylési folyamatot is le kell bonyolítani, igény szerint előleglehívással kiegészülve”.
A szakember arra számít, hogy az MFB-pontok túlterheltek lesznek a program indulása utáni hetekben, de keletkezhetnek szűk keresztmetszetek a kivitelezőknél is, különösen a homlokzatszigetelő, nyílászáró-beépítő, valamint az épületgépész szakembereknél, akikre már most érzékelhetően megnőtt a kereslet.
Juhász Attila szerint építőanyagból azonban nem lesz hiány, ugyanakkor a programnak összességében alig lesz hatása a hazai épületállományra: „a megközelítőleg 2 millió 1990 előtt épült családi ház összesen 1 százaléka fog tudni élni a lehetőséggel”, ezért szerinte „érdemes gyorsan dönteni és beadni a pályázati anyagot”.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.