Ingatlan hvg.hu 2024. június. 24. 14:25

Munkába állhat a szaúdi Lázár János, leskálázhatják a sivatagot átszelő futurisztikus vonalvárosprojektet

A hullámzó olajárak miatt minden tervezett gigaberuházást felülvizsgálnak, valószínűleg többet el is kaszálnak majd, mert nincs pénz a finanszírozásukra.

Várhatóan kisebb léptékben valósul csak meg Szaúd-Arábia sivatagot átszelő vonalvárosa, a The Line, más gigaprojekteket is visszafoghatnak, és lesznek beruházások, amiket el is kaszálnak, írja a BBC. Mindennek az az oka, hogy az olajárak nem elég magasak ahhoz, hogy ilyen kiadásokat finanszírozni tudjon a szaúdi állam.

Egy neve elhallgatását kérő kormánytanácsadó arról beszélt a BBC-nek, hogy a gigaprojekteket épp felülvizsgálják, és hamarosan meg is hozzák a döntést a folytatásukról. „A döntés több tényezőn alapul majd, de nincs kétségem afelől, hogy újratervezés következik. Néhány projekt a tervek szerint megy majd tovább, másokat viszont elnapolhatnak vagy lejjebb skálázhatnak.”

Lakna egy 170 kilométer hosszú, 200 méter széles városban, 500 méter magas épületben? Már gőzerővel épül

Ezermilliárd dollárból épül a szaúdi sivatagban a világ legnagyobb beruházásának nevezett NEOM és benne a jövő városának titulált The Line. A földmunkák javában folynak, a képzelet szárnyal, de sokan megkérdőjelezik a projekt értelmét.

A szaúdiak 2017-ben jelentették be a Neom nevű projektcsomagot, 500 milliárd dollár értékben tíz futurisztikus várost építenének a sivatagba, melyek az olajipartól való elmozdulás jegyében fenntarthatóan működnének. A legismertebb közülük a The Line névre hallgató, ez lenne a 170 kilométer hosszú vonalváros, ami két összekapcsolódó, 500 méter magas és 200 méter széles „felhőkarcolófal” párhuzamos lenne, és karbonsemlegesen működne. Kiszivárgott dokumentumok alapján azonban a kormány egyelőre csak 2,4 kilométert akar belőle megépíteni 2030-ig. De a Neom keretében nyolcszögletű tengeri iparvárost is terveznek, illetve egy hegyi síkomplexumot, amely a 2029-es Ázsiai Téli Játékoknak adna otthont.

A Neomot a szaúdi kormány az ország szuverén vagyonalapjából finanszírozza. A tervezett 500 milliárd dolláros költsége viszont 50 százalékkal több, mint az ország teljes éves költségvetése. Elemzők becslése szerint ráadásul a teljes projekt megvalósítása végül több mint 2 ezermilliárd dollárba kerülne.

A szaúdi költségvetés 2022 vége óta deficites – attól fogva fogják vissza az olajtermelésüket, hogy felverjék az árakat, és csökkentsék a hiányt. 2024-re így is 21 milliárd dolláros mínuszt jósolnak. Pedig tavaly július óta Oroszország, majd még további OPEC+-országok is leskálázták az olajtermelésüket az árak felveréséért. A döntést végül tavasz végén fordították meg, októbertől fokozatos termelésemelés jön.

Az IMF szerint Szaúd-Arábiának 96,2 dollárért kellene adnia egy hordó olajat, hogy egyensúlyba kerüljön a költségvetése, ám az irányadó Brent és WTI a termelés-visszafogások ellenére is 80 dollár per hordó környékén forog a piacon. Szaúd-Arábia máshonnan igyekszik előteremteni a pénzt, június elején 11,2 milliárd dollár értékben adtak el részvényeket állami olajcégükből, a Saudi Aramcóból. A bevételek javából a szuverén alapot pumpálják, melynek készpénzállománya tavaly szeptemberben csak 15 milliárd dollár volt.

Tudatos otthon
Hirdetés