Eleve nem piaci alapon indultak a Dürer- és a Bosnyák téri megaberuházások, amelyekbe az állam 360 milliárd forinttal vásárol be.
Szétdobni készül számos állami hivatalt és vállalatot a fővárosban a kormány: a következő években Zuglóba és a Kopaszi-gátra költözteti őket, még fel sem épült, ám összesen máris mintegy 620 milliárd forintba kerülő irodaházmonstrumokba. A Balázs Attila érdekeltségében álló ZVK Development Kft. Bosnyák téri komplexumából 150 ezer négyzetméternyi irodaépületet 244 milliárd forintért vesz meg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő. A Tiborcz István és Garancsi István érdekeltségében lévő Dürer Befektetési Kft. által fejlesztett 40 ezer négyzetméternyi irodáért 120 miliárdot fizet az állam.
„Mindenki érti, hogy mi történik a háttérben” – mondja egy kereskedelmi ingatlanos szakértő. A kormányközeli szereplők helyzetbe hozása annyira átlátszó, hogy már szakmai körökben sem téma; elfogadják, hogy jelenleg így működik a szektor – magyarázza letargikusan.
Az ominózus megaberuházások eleve nem piaci alapon indultak: a Dürer-kert mögött például nem volt marketingtevékenység, piaci tanácsadókat sem vontak be az előkészítésbe. A kivételezett vállalkozói kör már a beruházás elején állami garanciát kaphatott a biztos vevőre.
A majdnem reptérnyi összeget azért kell a nagy állami nadrágszíjmeghúzás idején eltapsolni, mert enélkül a kormányzati kedvencek nem extraprofittal jönnének ki a túlméretezett fővárosi építkezéseikből.
A cikk teljes terjedelmében az e heti HVG Gazdaság rovatában, illetve online a hvg360-on olvasható.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.