A Magyar Rádió ikonikus épületei helyén épülhet meg a katolikus egyetem új kampusza.
Ahogyan azt múlt héten megírtuk, a Magyar Közlönyben jelent meg az a határozat, amely kimondta, hogy a Kúria Önkormányzati Tanácsa megsemmisítette a Magyar Rádió egykori épületeire vonatkozó változtatási tilalmat. Ezzel próbálta volna a VIII. kerületi vezetés megvédeni az épületeket, ezt azonban az azóta csak Lex Pázmányként emlegetett karácsonyi kormányrendelet felülírta.
Lázár János építési és közlekedési miniszter ugyan korábban azt ígérte, meghallgatja majd, a helyiek milyen kárpótlást szeretnének, mai Facebook-posztjában azonban már arról ír, hogy „kezdődhet a Pázmány Campus beruházás”. A miniszter szerint az ő társadalmi egyeztetésük abból áll, hogy „a célból nem engedünk, de ez oda vezető útról továbbra is tárgyalunk”. Vagyis a helyieknek valós beleszólásuk nincs a projektbe, csupán arról kérdezik meg őket, hogy az új egyetem környezetében hogyan újuljanak meg a parkok és homlokzatok. Sőt, korábban Lázár egyenesen ideológiai vitának nevezte a projektet ellenzők véleményét, szerinte a liberális kerületvezetés nem akarja, hogy katolikus egyetem épüljön Józsefvárosban. Ráadásul a kerületi rendelet visszavonását Sára Botond főispán javasolta, aki 2019-ig Józsefváros polgármestere volt, és a Fidesz most szintén őt indítja a választásokon Pikó Andrással szemben.
Nem ez az egyetlen fricska a kormány részéről a VIII. kerületben. Szintén a napokban fogadta el az országgyűlés 134 igen, 38 nem szavazattal és 11 tartózkodás mellett azt a törvénymódosítást, amely értelmében több józsefvárosi önkormányzati ingatlan az államhoz kerülne. Ide tervezik ugyanis a Nemzeti Közszolgálati Egyetem új tanárképző karát. Az ingatlanok kisajátítása 200 lakást érintene, amelyben becslések szerint 500 ember lakhat. Lapunknak adott interjújában Pikó András polgármester azt nyilatkozta, hogy év végéig ötven családot tud az önkormányzat elhelyezni, a többiek csak azt remélhetik, hogy az állam által csereként felkínált ingatlanok megfelelők lesznek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.