Kivettek egy fontos korlátozást a családi házanként 7 milliós beruházás támogatását lehetővé tevő program feltételei közül: már nem kell, hogy be legyen kötve a gáz.
Június 3-tól igényelhetők a támogatások az Otthonfelújítási Programban, amivel közel 20 ezer hazai, 1990 előtt épült, életvitelszerűen lakott, akár többlakásos családi és ikerház energiahatékonyságán javíthatnak állami segítséggel a tulajdonosok.
A program pontos feltételrendszerén egyelőre még dolgoznak, amit eddig tudni lehet, azt ebben a cikkünkben foglaltuk össze:
A programmal kapcsolatban az indulás pontos időpontjára, valamint a programban részt vevő bankokra vonatkozók után most újabb információkat csöpögtetett a Nemzetgazdasági Minisztérium, amely szerint a szakmai egyeztetések és a lakosság részéről érkező megkeresések eredményeképp
a pályázati felhívásból kikerült a családi házak esetében a gázhálózatra kötöttség feltétele, így jelentősen növelve az igénylők potenciális körét.
A program anyagi részéről egyelőre azt tudni, hogy 108 milliárd a teljes keret, amit legalább 7 millió forintos beruházásokra lehet majd felhasználni. Ebből a 7 millióból 2,5, 3 és 3,5 millió forint közötti összeget áll majd teljes mértékben az állam, attól függően, hogy az adott településen milyen az átlagkereset. A fennmaradó részből egymilliót a pályázónak kell beletenni, a maradék 2,5-3,5 millió forintot pedig kedvezményes hitel formájában 8 év alatt kell majd visszafizetnie.
A támogatásból a következő munkálatokat finanszírozhatják az 1990 előtt épült, akár többlakásos családi házak, sorházak tulajdonosai:
- az épület külső határoló elemeinek hőszigetelése,
- nyílászárócsere,
- a használatimelegvíz-rendszer korszerűsítése,
- a fűtésrendszer korszerűsítése magas hatásfokú gázkazánnal, a hozzátartozó kéménybéleléssel és a kapcsolódó hőleadókkal,
- illetve ezek tetszőleges kombinációja, de
a lényeg, hogy a beruházás révén legalább 30 százalékos primer energiamegtakarítást érjenek el az ingatlanon.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.