A csok plusznál, a korábbi lakástámogatásokhoz hasonlóan számos feltételt vár el az állam. Ha ezeket megsértjük, büntetéssel növelten kell visszafizetnünk a kedvezményeket. A korábbi csok támogatáshoz képest a potenciális büntetés nagysága növekedett.
A csok plusz egy kedvező feltételekkel igényelhető, támogatott hitel, amely végéig fix, legfeljebb 3 százalékos kamattal vehető fel, a futamidő alatt megszületett gyerekek után járó tartozáselengedés mellett. A kedvezményekért cserébe azonban szigorú feltételeknek kell megfelelniük azoknak, akik belevágnak egy ilyen hitelbe, ráadásul ezek egy része az igénylést követő időszakra is vonatkozik – hívja fel a figyelmünket a Bankmonitor.
Ezeket az előírásokat, feltételeket várja el a jogalkotó a csok plusz esetében a jelzálogjog fennállása alatt:
- Ha jogtalanul vettük igénybe a támogatást, akkor vissza kell azt fizetnünk.
- Az ingatlanban kell laknunk.
- Nem bonthatjuk el a lakást.
- Kizárólag lakhatásra használhatjuk az otthonunkat.
- Nem engedhetjük át másnak a lakás használatát, nem kerülhet a lakásra más használati joga.
A jelzálogjoghoz kapcsolódóan elidegenítési és terhelési tilalom (röviden ETT) is rákerül a tulajdoni lapra. Az állami jelzálogjog a kölcsön futamidejének végéig marad érvényben. Ez nagyon fontos kikötés, hiszen az állami elvárásokat a jelzálogjog időtartalma alatt kell teljesítenünk.
Ez azt jelenti, hogy amennyiben 20 évre vettük fel a támogatott hitelt, akkor a kérdéses ingatlant két évtizedig nem adhatjuk el, nem használhatjuk más célra. Ha ezen előírásokat megszegjük, akkor pedig a támogatásokat büntetéssel növelten kell rendeznünk az állam felé.
Vagyis, amikor a kölcsön futamidejéről döntünk, akkor egyben azt is meghatározzuk, hogy meddig kell a támogatáshoz kapcsolódó utólagos feltételeket teljesítenünk. Azt tudni kell, hogy a csok+ minimális futamideje 10 év, vagyis minimum egy évtizeden át teljesítenünk kell az utólagos elvárásokat.
Mekkora büntetést kell fizetni, ha megsértjük a szabályokat?
Szabálysértés esetén az előírások megsértéséig kapott kamattámogatást, valamint az igényelt gyermekvállalási támogatást – a második babától elérhető 10-10 millió forint tartozáselengedést – kell visszafizetni. Mégpedig büntetéssel növelten, ami a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt értékének felel meg. Ennek aktuális mértéke évi 13,25 százalék.
Jó hír, hogy a támogatásokat kizárólag a jogosulatlanul igénybe vett kedvezmények után kell visszafizetni. Ha például két vállalt gyermekre igényeltünk 30 millió forint csok pluszt, ám csak egy gyermekünk születik, akkor a 15 millió forint után járó kamattámogatást kell büntetéssel növelten rendeznünk – magyarázza a Bankmonitor.
A korábbi csok támogatás esetében, amennyiben szabályt sértettünk, akkor a kapott vissza nem térítendő támogatást kellett rendeznünk legfeljebb 5 százalékos büntetéssel növelten.
Jó tudni!
Nem kell mindenképpen visszafizetnünk a kapott kedvezményeket akkor, ha a támogatással vásárolt ingatlanunkat cserélnénk le egy újra. Amennyiben a kormányhivatal hozzájárul, akkor az állami jelzálogjogok átjegyezhetők egy másik ingatanra. Az ahhoz kapcsolódó kedvezményeket sem kell visszafizetni – vagyis az addig kapott kamattámogatást és a gyermekvállalási támogatást sem –, ugyanakkor a kedvezményes hitelt vissza kell fizetni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.