Negyedére csökkent a legjobb minősítéseket megkapó szálláshelyek aránya, amióta új kézbe került a csillagok osztása.
Sokkal kevesebb magánszálláshely kap 4 vagy 5 csillagos minősítést, amióta 2022 őszén Könnyid László, a Szállodaszövetség volt elnöke került a minősítést végző testület élére – írja a 24.hu. Könnyid csak egy évet töltött a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület élén, a változás azonban a számokban látványos: a kötelező minősítés 2022. januári bevezetésétől 2022 októberéig a magánszálláshelyek 18,8 százaléka kapott 4 vagy 5 csillagot – Budapesten pedig 25,17 százalék –, azóta ez az arány 6,6 százalékra csökkent. Az „egyéb szálláshely” kategóriában pedig, ahova leginkább az apartmanok tartoznak, 42-ről 22,8 százalékra csökkent ez az arány.
A Magyar ApartmanKiadók Egyesületének elnöke, Schumicky Balázs azt mondta a portálnak: leggyakrabban abból van gond, hogy a házigazda önértékelésében kijön annyi pont, ami elég a 4-5 csillaghoz, de aztán az „általános benyomás, összhang” résznél ezt lerontják. Ez szerinte érthető is, hiszen ha a komfort vagy a berendezés nem prémium hatást tükröz, akkor az a hely nem érdemel meg öt csillagot, hiába pipálja ki a listáról azt, hogy legyen ott cipőápoló és varrókészlet.
A 24.hu úgy tudja, a szállásadók azt kérik, hogy dolgozzák át a rendszert, mert a szállodákra kidolgozott értékelési mód nem alkalmazható magánszálláshelyekre.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.