A kínai Evergrande 300 milliárd dolláros csődje hitelválságot válthat ki a világban. Tavaly a Crédit Suisse és három amerikai regionális bank jutott csődbe elsősorban az ingatlanhitelezés miatt – emlékeztet a CNN gazdasági rovata.
38 százalékkal esett a New York Community Bancorp (NYCB) részvényeinek értéke egyetlen nap alatt, miután megjelent a cég negyedéves gyorsjelentése katasztrofális 252 millió dolláros veszteséggel. A regionális bank 552 millió dollárt tett félre veszélyhelyzetre tartalékolva, de kérdés, hogy ez meddig lesz elegendő?
Más helyi bankok részvényeinek az értéke is csökkent. Egy dolog közös bennük: mind az ingatlanfejlesztés miatt jutott rossz passzba. Az NYCB elnök-vezérigazgatója elmondta a sajtónak, hogy irodaépületek építését hitelezték, és ezen a piacon általános válság mutatkozik az Egyesült Államokban. Az irodaépületek egyre kevésbé kelendőek, mert sokan a pandémia után is otthon maradtak, és home office-ban dolgoznak. Emiatt csökken a kereslet, miközben a magas kamatok igencsak megnehezítik a refinanszírozást.
Egyáltalán nemcsak amerikai problémáról van szó: Japánban az Aozora Bank, amely az utóbbi sok pénzt fektetett be irodaházakba az Egyesült Államokban is, az év végén 28 milliárd jenes veszteséget produkált – ez amerikai dollárban 190 millió. Jellemző a helyzetre, hogy ez a bank 24 milliárd jenes nyereséget várt a tavalyi évtől, így nem csoda, ha részvényei óriási esést produkáltak a tokiói tőzsdén: egyetlen napon -21%-ot. A japán bank azzal számol, hogy beletelik még egy-két évbe, amíg helyreáll az irodaépületpiac az USA-ban, de ehhez az kellene, hogy mindenki felhagyjon az otthoni munkavégzéssel, illetve hogy csökkenjen a kamatszint.
Svájcban a Crédit Suisse után újabb legendás név jutott bajba: a Julius Baer az év végén azt közölte, hogy 55%-kal csökkent a profitja. Miért? Egyetlenegy nagy épületkomplexum finanszírozása miatt – közölte a svájci bank. 586 millió svájci frankos veszteséget okozott ez egy fejlesztés – a Julius Baer elnök vezérigazgatója le is vonta a tanulságot, és távozott, mielőtt kirúgták volna.
A nagy ingatlankomplexum nem más, mint a legendás Chrysler Building New Yorkban. Ennek egy részét az osztrák Signa csoport vette meg, ez az ingatlanfejlesztő decemberben csődbe ment.
A Deutsche Bank is felkészült arra, hogy komoly veszteségek érik az irodaépület-piacon. Erre a célra 123 millió eurót tett félre a német bank vezetése.
Évekig haldoklott az óriáscég, és évekbe telhet a tetemének boncolása is
Hosszas huzavona után hétfőn elrendelték az Evergrande felszámolását. A világ egyik legnagyobb ingatlanfejlesztőjéből a világ legeladósodottabb cégévé vált kínai óriás széthordását azonban számtalan jogi buktató nehezíti, az elemzők hosszan elhúzódó ügyre számítanak. A befektetők a pénzük, a kínai lakásvásárlók pedig az otthonuk miatt aggódhatnak.
Az Evergrande felszámolása nem jelent Lehman Brothers-csőd-hatást
Lesz-e ebből a tavalyihoz hasonló bankcsődsorozat? “A nagy tőkeerős bankok nincsenek igazán veszélyben, de a többiek annál inkább” – nyilatkozta Philip Lawlor piaci szakértő a CNN gazdasági rovatának.
2008-ban a nagy pénzügyi válság a Lehman Brothers összeomlásával kezdődött, és most sok szakértő megijedt attól, hogy a világ egyik legnagyobb ingatlanfejlesztő cégének a felszámolása nem vezet-e hasonló globális pénzügyi válsághoz, hiszen a 300 milliárd dolláros veszteséglavinát indíthat el.“Kínában a pénzügyi piacot teljes mértékben ellenőrzi az állam, ezért nem valószínű a Lehman Brothers-jelenség megismétlődése” – mondta a CNBC gazdasági televíziónak a China Beige Book International ügyvezető igazgatója. Shezhad Qazi arra mutatott rá, hogy “az állam rákényszerítheti a hitelezőket, hogy nyeljék le a veszteséget, illetve hogy továbbra is folytassák a hitelezést, noha az számukra ráfizetéssel jár. Tudják-e a kínaiak stabilizálni az ingatlanpiacot? Minden az állami támogatási rendszertől függ, mert a monetáris eszközök hatása megszűnt Kínában” – hangsúlyozta a China Beige Book ügyvezető igazgatója, aki a CNBC gazdasági televíziónak nyilatkozott.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.