Már nem valami romantikus, népi kulturális dologra érdemes gondolni, ha a vályogépítés kerül szóba. Bár a régi vályogházakat is korszerűen fel lehet újítani, újabban a legmodernebb technológiával, 3D épületnyomtatással is kísérleteznek vályogházakat emelni. Egy tyúkólat már kinyomtattak, pár év múlva jöhetnek akár a családi házak is.
Az elszálló energiaárak, az építési nyersanyagok hiánya és drágulása miatt is egyre nagyobb az érdeklődés a vályogépítés iránt. Bihari Ádám, vályogházak építésére és felújítására szakosodott építész mutatja be, hogy hozzáértéssel a régi vályogházak menthetők, sőt korszerűsíthetők is.
Felújításuk nem csak energiatakarékos és környezetbarát, hanem költségkímélő módon is elvégezhető. Ráadásul nem csak felújítani, hanem újat építeni is érdemes vályogból. Magyarországon világelsőként kísérleteznek például a vályogos épületnyomtatással. Egy tyúkólat már készítettek is, de vályog lakóházak 3D-s nyomtatása is jöhet a következő években – a Deutsche Welle riportja.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.