Az ENSZ szerint 1,8 millió ukrán menekült ment vissza, de számos kérdést vet fel az újjáépítés és a kártalanítás ügye.
A háború kitörése óta nagyjából 6,6 millió ember menekült el Ukrajnából és 8 millióra tehető azok száma, akik elhagyták az otthonukat, de Ukrajnában maradtak. Az orosz csapatok visszahúzódásával azonban az ENSZ adatai alapján május közepéig 1,8 millió ukrán tért vissza Ukrajnába, a határőrség becslése szerint napi 30 ezer ukrán tér vissza azóta is. Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere szerint nagyjából a főváros háború előtt lakosságának kétharmada tartózkodik mostanában a városban – írta elemzésében a g7.hu.
A biztonságossá váló területeken újra beindult az élet, és a The Washington Post szerint – egyelőre önkéntes alapon – a lerombolt városok és falvak újjáépítése is megkezdődött. Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke bejelentette, hogy első lépésben a belső menekültek ideiglenes lakhatását kell megoldaniuk, a második szakaszban az orosz hadsereg által elpusztított városokat kell újjáépíteniük, a harmadik szakaszban pedig az ukrán hadsereg tagjainak lakhatását kell biztosítaniuk. Zelenszkij szerint a konkrét újjáépítési terveket csak később fogják közzétenni.
Egy másik példa az 1979-es iráni iszlám forradalmat követő megállapodás az USA és Irán között, amely keretein belül egy választott bíróság amerikai és iráni állampolgárok számára ítélt meg a forradalom kapcsán elszenvedett károk miatt több milliárd dollárnyi kártérítést. A kártérítések kifizetése ebben az esetben is évtizedeken keresztül húzódott el.
Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a szankciók keretein belül befagyasztott orosz vagyonokból lehetne fedezni Ukrajna kártalanítását. Ennek kapcsán Hoffmann megjegyezte, hogy habár alapjáraton a nemzetközi emberi jogi egyezmények tiltják a tulajdontól való megfosztást, meghatározott célok érdekében jogilag lehetséges a tulajdon korlátozása.
De az ENSZ-szabályozás viszonylag széles körben ad lehetőségeket a tulajdonviszony bizonyítására, Ukrajnában például jó minőségű műholdfelvételek állnak rendelkezésre az ország háború előtti és utáni állapotáról, és az ukránok jelentős része rendelkezik okostelefonnal, amelyek használatával számos olyan adat jött létre, amelyekkel szintén bizonyítani lehet, hogy hol éltek a háború előtt.
Az amerikai külpolitikai szaklap szerint fontos, hogy a kártérítések kérdése bekerüljön a tűzszüneti- vagy békeszerződésbe, a boszniai, a dél-szudáni és a hegyi-karabahi háborúkat lezáró szerződésekből ugyanis ez hiányzott, ami évtizedekre instabil helyzetnek és jogvitáknak ágyazott meg – írta a g7.hu.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.