Megdőlt a tévhit, hogy csak egy új építésű lakást lehet "felokosítani".
A vezetéknélküli technológiák elterjedésének köszönhetően mára megdőlt az a tévhit, hogy csak egy új építésű lakás lehet "okos" - erről és a különböző technológiák használatáról ad praktikus tanácsokat cikkében az Ingatlan.com.
Az ingatlanos portál tanácsai szerint elsősorban arra érdemes figyelni, hogy milyen céllal szeretnénk otthonunkban okoseszközöket használni. Például, ha csak az aranyhalunk akváriumát - annak világítását - akarjuk "okosítani", ahhoz bármelyik gyártó okosreléjét vagy okosvilágítását választhatjuk, viszont, ha teljes rendszerben gondolkodunk, érdemesebb szakember segítségét kérnünk, mert egyáltalán nem mindegy, mennyire átjárhatóak, kompatibilisek egymással a különböző technológiák (például a Wifi, a Zigbee és Z-Wave), főleg, ha egyszerre 40-50 eszközt szeretnénk összehangolni.
Az Ingatlan.com szerint érdemes a Zigbee és Z-Wave rendszerét használni, ha ötvennél több okoseszközt akarunk hálózatba kötni, ugyanis a piacon kapható olcsó otthoni routerek 30 eszköz fölött kezdenek instabilabbá válni. További nehézséget okozhat, hogy nem minden gyártó terméke tud egymással kommunikálni. "Vannak különböző platformok, melyekben teljes az átjárhatóság, de akadnak olyan megoldások is, ahol csak külső integrációkon keresztül valósítható ez meg". Ezért érdemes minél kevesebb összetevőből álló megoldást választani, így a hibalehetőség is kisebb.
Az egyik népszerű platform a Tuya, amely egymással kompatibilis, sokezer terméket kínál, vagy az eWeLink platform, melynek legnépszerűbb terméke a Sonoff-család. Ugyanakkor ott van a hazánkban is nagyon népszerű Xiaomi felhős szolgáltatása is, mely rengeteg minőségi terméket támogat. Ezek viszont nem átjárható platformok, már a vásárláskor el kell döntenünk, melyik megoldás termékeit szeretnénk választani, mivel a termék platformhoz kötött - tanácsolja az Ingatlan.com.
Szintén ajánlják az egyik legnépszerűbb úgynevezett buszos rendszert, a Loxone-t, mely öntanuló fűtéssel és rengeteg átjáróval a prémium szegmenst célozza meg.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.