Az MNB monetáris tanácsának döntése alapján folytatódik az energiatakarékos lakások építésére és vásárlására kedvező kamatozású hitelt nyújtó zöld hitel program. A jegybank bejelentette, hogy további 100 milliárd forintos keretet ad a hitelkonstrukcióra, amelynek a feltételei csak kicsit szigorodnak, a kedvezményes kamat például marad.
Azoknak, akik már az újabb 100 milliárdos keretből jutnak majd hozzá a kedvezményes zöld hitelhez, szigorúbb energiahatékonysági követelményeknek kell eleget tenniük. Mindezt annak érdekében, hogy még zöldebb lakások, családi házak vásárlását, illetve építését ösztönözze a program - közölte a jegybank tanács mai döntése után. A változatlanul megkövetelt BB kategóriás energiahatékonysági minősítés mellett az ingatlan primer energiafalhasználásának felső korlátja a jelenlegi 90 kWh/m2/év helyett 80 kWh/m2/év értékre csökken. Valójában ennyi az összes szigorítás, a legfontosabb, a 2,5 százalékos fix kamat nem változik.
A mostani döntésre azért volt szükség, mert hamarosan elfogy az a 200 milliárd forintos keret, amelyet az MNB a 2021. október 4-én indított NHP Zöld Otthon Programjára első körben szánt. A keret kimerülése miatt a bankok március végétől sorozatban jelentették be, hogy már nem fogadnak be újabb igényléseket zöld hitelre, április 5-étől pedig már minden bank ezt tette. Aki már benyújtotta, az izgulhat, nehogy bankja időközben kifusson a keretből, mert akkor kedvező hitelbírálat esetén sem kapja meg a hitelt – írja összefoglalójában a Bank360.hu.
Az új lakóingatlant vásárlók vagy építők számára a zöld hitel és a piaci kamatozású hitel között óriási a különbség. A február 25-ig felvett zöld hitelek átlagos értéke 30,6 millió forint volt, és átlagosan 21 éves futamidőre vették fel a lakásvásárlók, derül ki az MNB statisztikáiból. A maximális felvehető összeg 70 millió forint volt legfeljebb 25 év futamidőre.
A Bank360.hu számításai szerint 400 ezer forint nettó fizetéssel és a piaci kölcsönnél 10 évre fix kamattal kalkulálva a legalacsonyabb törlesztőjű, 30,6 milliós zöld hitel ajánlat havi részlete 60 ezer forinttal volt alacsonyabb, mint a legjobb nem támogatott lakáshitelé.
A nemrégen még elérhető választékból a legalacsonyabb törlesztőrészletű zöld hitelre 149 065 forintot kellett fizetni, míg a támogatás nélküli lakáshitelek közül a legalacsonyabb havi törlesztőrészlet 210 641 forintot. Az említett zöld hitel THM-je mindössze 2,05 százalék volt, a támogatás nélküli lakáshitelé viszont Bank360 lakáshitel kalkulátora szerint 5,99 százalék. A zöld hitel felvevőjének a 30,6 milliós hitel után 37,6 millió forintot kell összesen visszafizetnie, a támogatást nem élvező lakáshitel felvevőjének viszont 15,5 millió forinttal többet, 53,1 millió forint.
A jegybank kamatemelései, az infláció növekedésével együtt, várhatóan folytatódni fognak, amit a finanszírozás megdrágulása miatt a bankok is kénytelenek lesznek követni. Így akik akár csak néhány hónappal később veszik fel a piaci kamatozású lakáshitelt, várhatóan még nagyobb emelkedést fognak tapasztalni a THM-ekben és a törlesztőrészletekben is. Így a zöld hitel előnye tovább nő a következő hónapokban a kedvezmény nélküli lakáshitelekhez képest – írja a Bank360.hu.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.