A legfőbb bírói testület egy miskolci jogvita kapcsán mondta ki sokadszor: az önkormányzati rendeletek nem léphetnek túl a törvényeken.
A miskolci önkormányzat még 2006-ban, a szocialista Káli Sándor polgármestersége idején rendelte el, hogy aki a várostól lakást bérel, annak közjegyző előtt kell vállalnia: „a bérleti szerződés bármely okból történő megszűnése esetén a lakás kiürítési kötelezettségének eleget tesz, illetve nem teljesítés esetén tudomásul veszi, hogy ellene közvetlen végrehajtási eljárás indul a lakás kiürítése iránt”. Ez a szabály idén hatályát vesztette, de egy perben még alkalmazni kellene, ezért fordult a bíróság a Kúriához.
Az önkormányzat a felelős vagyongazdálkodásra hivatkozott, amely azt kívánja, hogy minél gyorsabban megszabadulhassanak például a nem fizető bérlőtől. A Kúria önkormányzati tanácsa azonban, amelyet ezúttal Varga Zs. András kúriai elnök személyesen vezetett, megállapította, hogy a lakástörvény ilyen követelmény előírására nem hatalmazza fel az önkormányzatokat. A bérbeadónak csak arra van joga, hogy felmondja a szerződést, ha a bérlő nem teljesít. Tehát a vitatott helyi rendeletben szereplő többletfeltétel, „az egyoldalú kötelezettségvállalás a bérlő terhére a szerződési szabadság elvére hivatkozással sem írható elő jogszerűen”.
A rendelet megsemmisítésére nem volt szükség, mert idén megváltoztatták, de a Kúria kimondta: a törvénybe ütköző korábbi szabályt a még folyamatban lévő perekben a bíróságok nem alkalmazhatják.
(Kiemelt képünk illusztráció)
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.