A repülőtéri ingatlanok áprilsban kerültek Széles Gábortól a Magyar Turisztikai Ügynökséghez.
Novemberben a Hévíz-Balaton Airport üzemeltetési jogait birtokló cég 90 százalékát vette meg az állam a fideszes vezetésű hévízi önkormányzattól, idén áprilistól pedig a repülőtéri ingatlanok kerültek a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vagyonkezelésébe Széles Gábortól – írja a Népszava.
A reptér a Balatontól, Keszthelytől, Hévíztől is alig néhány kilométerre fekszik, így Tiborcz István és Mészáros Lőrinc környékbeli turisztikai érdekeltségei is jól járhatnak az üzlettel.
Így visz Mészáros és Tiborcz mindent a Balatonnál
Ezúttal egy balatoni golfpályát sikerült megcsípniük abból a vagyonból, amelyre az állam stratégiai érdekekre hivatkozva tenyerelt rá. A HVG e heti számából az is kiderül, hogy egy újabb stróman dolgozik az oligarchák keze alá.
A lap érdeklődött a felvásárlás részleteiről, de sem az MTÜ-től, sem a hévízi önkormányzattól nem kapott választ. Széles Gábor viszont nyilatkozott a Népszavának.
"Annak idején valóban azért vásároltam meg az ingatlanrészeket, mert úgy gondoltam, személyes anyagi beszállásommal elő tudom segíteni, hogy a reptér forgalma fellendüljön, s a Balaton nyugati része is könnyen elérhető legyen a turisták számára.
Azért döntöttem most az eladás mellett, mert az üzemeltető cégben többségi tulajdonos állam a járvány utáni időszakra rendelkezik egy olyan fejlesztési tervvel, melyet támogatok, egyúttal jelezték, megvásárolnák a részem, így egyesítve végre a reptér tulajdonviszonyait, vagyis az infrastruktúrát és az üzemeltetést"
– mondta a vállalkozó.
A Népszava emlékeztet, hogy a reptér üzemeltetési jogát 1995-ben kapta meg Sármellék és a szomszédos Zalavár önkormányzata: a települések eleinte maguk próbálták működtetni a repteret, majd anyagi okokból 99 évre bérbe adták az ír–magyar tulajdonosi hátterű Cape Clear Aviation Kft.-nek. A gazdasági válság idején, 2009-ben viszont felszámolás indult a társaság ellen. Később az SCD Csoporthoz tartozó FB Airport Kft. vette bérbe a légi bázist ötven plusz ötven évre, de bő egy év után ezt a céget is felszámolták.
2012-ben Hévíz város vállalta a reptér üzemeltetését, de csak az üzemeltetés jogát szerezte meg: a reptéri ingatlanok sokasága és a kiszolgáló technika a Széles Gábor érdekeltségébe tartozó SGH Aviation Hungary Kft.-hez került 2014-ben, akkori sajtóhírek szerint 703 millióért. Hévíz önkormányzata évi 30 millióért bérelte a Széles-cégtől a létesítményeket.
Hévíz a Népszava forrásai szerint évi mintegy 50 millió költött a reptér működtetésére, emellett általában évi 120-130 millió forintos kormányzati segítségre is számíthatott a város ehhez a feladathoz. Így sem sikerült azonban nyereségessé tenni az üzemeltetést, az utaslétszámot a megálmodott 150 ezer ötödére-hatodára sikerült csak feltornászni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.