Ingatlan Bank360.hu 2021. március. 18. 09:43

Lakásfelújítás után: miből rendezzük be az otthont, ha elfogyott az önerő?

Rengeteg háztartás fantáziáját megmozgatta a legfeljebb 3 millió forintos lakásfelújítási támogatás. Egy új lakószoba kialakítása vagy a már meglévők rendbetétele után azonban még megannyi költségünk lehet. Érdemes alaposan körüljárni a lehetőségeket, ha kifogytunk az önerőből és mindenképp külső finanszírozásból folytatnák az otthonszépítést.

Bár igazán kedvező lehetőséget teremtett az állam a legfeljebb 3 millió forintos felújítási támogatással, érdemes alaposan megtervezni a felújítás költségvetését a munkálatok elkezdésétől annak végéig - hívja fel a figyelmet Veres Patrik, a Bank360 szakértője.

A március 8-án elkezdődött lezárás során a kertészeti és barkácsáruházak is nyitva maradhatnak, így nagy valószínűséggel semmi sem akadályozza a lakásfelújítókat abban, hogy akár a támogatás segítségével bővítsék, korszerűsítsék otthonaikat, ám kényszerpihenőre kell mennie annak, aki rosszul mérte fel a kiadásokat akár a felújítás során, akár azzal kapcsolatban, hogy milyen addicionális költségek jelentkeznek majd a felújítást követően.

“Jellemzően ilyen helyzetbe kerülhetünk, ha nemrég vettünk használt lakást, a felújítás során pedig meglódultak a költségek” – közölte Veres Patrik. Hozzátette: Bár ilyen helyzetben felmerülhet, hogy külső finanszírozást veszünk igénybe, érdemes azt is megfontolni, hogy van-e lehetőségünk anyagilag egyenesbe jönni és csak utána folytatni az otthon berendezését. Ha nincs és mindenképp haladnunk kell a munkálatokkal, alaposan érdemes körüljárnia finanszírozási lehetőségeket.

Keressünk díjmentes lehetőségeket

Műszaki cikkek és berendezések, bútorok esetében is gyakran találkozhatunk áruhitellel. Nem kell rendelkeznünk a vételárral (például egy konyhabútor több százezres költségével), hanem akár ott az üzletben felvehetünk egy ekkora összegű hitelt, amit majd részletekben fizetünk vissza törlesztő formájában, tehát egy nagy teher helyett kezelhetőbb lesz a családi kasszának a kiadás.

Ennek viszont az az ára, hogy kamatot kell fizetnünk a hitelt nyújtó pénzügyi szolgáltatónak, így a futamidő végére több pénzt fizetünk ki, mint a vételár. Egy 1,2 millió forintos konyhabútor megvásárlása például 26,10 százalékos kamattal 10 hónapos futamidőre végül 1 348 180 forintba kerülne, azaz közel 150 000 forintot fizetünk ki azért, hogy ne egyben kelljen rendezni a vételárat.

Vannak ugyanakkor olyan szolgáltatók, amelyek akár 0 százalékos hiteldíjmutatóval is kínálhatják az áruhitelt, azaz nem lesz semmilyen plusz költségünk a vételáron felül, ha rendben fizetjük a törlesztőket. Azonban a 0 százalékos áruhitel esetében is érdemes megfontoltnak lenni: meglehet, hogy a hitel költsége a vételárban már benne van, és így az adott termék átlagárához képest drágábban vásárolunk. Mielőtt megkötnénk az üzletet, érdemes egy árösszehasonlítóval megnézni, hogy más boltokban mennyiért vehetjük meg a kiszemelt terméket.

Akár pénz is kaphatunk vissza

Szintén egy működő alternatíva, ha hitelkártyával vásároljuk meg a szükséges árut, ám ez inkább akkor lehet jó megoldás, ha a türelmi időn belül vissza is fizetjük a kártyáról elhasznált összeget. Ha nem így teszünk, igen magas kamatot kell fizetnünk a vissza nem törlesztett keretre, jellemzően magasabbat, mint amennyit egy áruhitel esetén fizetnénk. A koronavírus-járvány kitörésekor bevezetett THM-plafon miatt több bank is felhagyott egy időre a hitelkártyák nyújtásával, azonban mára ismét igényelhetővé váltak a plasztikok.

Akár a jövedelmünk négy-ötszörösének megfelelő keret is nyitható, amely tudatosan használva akár némi pénzügyi előnyt is jelenthet a különböző, 1-5 százalékos jóváírásoknak köszönhetően. Nem lehet viszont elégszer hangsúlyozni, hogy érdemes hónapról hónapra visszafizetni az elhasznált összeget, hiszen így díjmentesen használtuk a bank pénzét.

Hosszabb futamidőre is van megoldás

Ha az áruhitel túl drága, és abban sem vagyunk biztosak, hogy időben vissza tudnánk fizetni egy nagyobb hitelkártya-adósságot, akkor szabad felhasználású személyi kölcsönre is támaszkodhatunk. Több banknál már online is igényelhetjük fix kamatozással és hosszabb, éven túli futamidővel. Az igényelhető hitelösszeg néhány százezer forinttól több millióig terjed, önerőre és ingatlanfedezetre pedig nincs szükség.Ha a példában említett 1,2 millió forintos konyhabútort személyi hitelből finanszíroznánk, a Bank360 személyi kölcsön kalkulátora alapján 72 hónapos futamidővel és nettó 250 000 forintos jövedelemmel havi 21 011 forintos törlesztőrészlettel is vehetünk fel ilyen hitelt. Viszont a futamidő kitolódása miatt tovább is fizetünk a banknak kamatot, így a teljes visszafizetendő összeg 1 524 792 forint lesz, tehát több mint 300 000 forint a hitel díja.

 

Persze attól függően, hogy mekkora kölcsönre van szükségünk, a kondíciók változnak. A legbiztosabb, ha igénylés előtt a lehetőségeink alapján hasonlítjuk össze mi is a hiteleket.
Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?