Ingatlan hvg.hu 2020. november. 12. 15:00

Lázár János felügyelete alá kerülhet a milliárdokból felújított békési kastély

Szakképzési és kulturális célokra hasznosítaná a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt a mezőhegyesi állami tangazdaság, ha a törvényjavaslatot megszavazzák a parlamentben.

A szabadkígyósi Wenckheim-kastélyra másfél milliárd forint uniós, és 1,7 milliárd forint nemzeti támogatást költhetnek el összesen, az Ybl Miklós tervezte patinás épületegyüttes és a park felújítása a félidőn már túl jár. A vagyonkezelésért felelős tárca nélküli miniszter javaslata szerint az állam ingyenesen átadná a tulajdonjogot a szintén állami mintagazdaságnak, amelynek a felügyeletével megbízott Lázár János megbízatását éppen a napokban hosszabbították meg 2022 májusáig. A tervezet szerint a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. oktatási, szakképzési és kulturális céljainak megvalósítását támogatná az állam Békés megye egyik legimpozánsabb kastélyának átadásával.

A két és fél ezer lakosú békési településnek nagy tervei voltak korábban a kastéllyal, 2012-ben sikerült megszerezniük a kastélyt úgy, hogy a tulajdonjog az állami vagyonkezelőnél maradt, majd pályáztak is a felújításra, de sikertelenül próbálkoztak. Hat évvel ezelőtt a polgármester azt mondta a Délmagyarország munkatársának, hogy az 52 szobás kastély alsó szintjén a főúri életet mutatnák be a turistáknak, a felső szinten pedig szállodát alakítanának ki. A településnek évente 3 millió forintot hozott, 15 milliót vitt az 1875-ben épült kastély, amelyhez franciakert és angolkert is tartozik. 2019-ben egy GINOP pályázattal elindult a felújítás, a kiskunhalasi Modinvest Kft. nyerte a kivitelezést, lassan elkészülnek a munkával.

A parlament elé kerülő javaslat szerint a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. oktatási és kulturális területen hasznosíthatná az épületegyüttest. (A Ménesbirtok fenntartásában, Mezőhegyesen mezőgazdasági szakközépiskola működik.) A szabadkígyósi kastélyban 66 éven át folyt oktatás, szakiskola működött itt, a főúri ebédlőben akkoriban tornatermet rendeztek be. Az nem ismert, hogy ezúttal mit takar az oktatási célok elősegítése, amit nagyban segíthet a kastély. Az ingatlant ingóságaival együtt adják át a Ménesbirtoknak, és határozatlan ideig szóló elidegenítési tilalmat rendeltek el.

Tudatos otthon
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.