Szakértők szerint ez lesz a valódi ingatlanpiaci forradalom, hiszen jóval olcsóbban lehet építkezni, és a fenntartási költségek is kedvezőbben alakulnak.
Betört a magyar ingatlanpiacra a nemzetközi szinten már egyre nagyobb jelentőségű proptech (property technology), amely a digitalizációt állítja a szektor szolgálatába. A proptech első körben a kereskedelmi ingatlanoknál hozott eredményeket, emiatt az ingatlanba beruházók mellett növekedhet az épületeket, irodákat használó cégek hatékonysága – derül ki az ingatlan.com összeállításából.
A KPMG tanácsadó cég által végzett nemzetközi felmérés szerint az ingatlanpiaci vállalatvezetők túlnyomó része tisztában van azzal, hogy a digitalizáció alapvető változásokat hoz ebben a szegmensben: a megkérdezett döntéshozók 29 százaléka úgy gondolja, hogy a proptech segítségével javulni fog az építkezések hatékonysága, ezáltal olcsóbbá válhat maga a fejlesztés és az ingatlanok működtetése is.
A proptech jelentősen javíthatja az ingatlanokban, például irodaházak, raktárépületek energiafelhasználását a beépített szenzorok által összegyűjtött adatok alapján, például lekapcsolja a világítást, ha az adott emeleten már nem dolgozik senki. Proptech megoldások teszik lehetővé azt is, hogy mobil eszközök segítségével távolról is vezérelhetőek például az ingatlanok, például irodaházak fűtési világítási rendszere, ami egy-egy létesítmény esetében százalékban kifejezhető megtakarítás hoz, a teljes kereskedelmi ingatlanpiacon pedig milliárdokban mérhető megtakarítást eredményezhet.
A proptech a parkolásban is kiemelkedő szerepet kaphat. Egy hazai startup jóvoltából már Budapesten is létező megoldás, hogy a parkolóházak kihasználatlan parkolóhelyeit okostelefonos alkalmazáson keresztül kínálja fel az autósoknak. A proptech által nyújtott hatékonyságnöveléssel a szélesebb értelemben vett ingatlanpiac ökológiai lábnyoma csökkenthető, azaz a károsanyag-kibocsátás mérsékelhető a digitális megoldásokkal.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.