Ceausescu falurombolásának áldozataként emlegetik Bözödújfalut, ahonnan egy mesterséges tározó építése miatt kezdték kitelepíteni az embereket több mint harminc évvel ezelőtt. A tározó vízszintjét idén csökkentették karbantartás miatt, és előbukkantak a falu maradványai, amiket nem tudott eddig elpusztítani a víz.
Nemcsak Bözödújfalut, hanem az egykori római katolikus templom tornyát is a falurombolás jelképeként emlegették, ami sokáig kiemelkedett a vízből, de 2014 júniusában összeomlott. Pedig a szomszédos Erdőszentgyörgy szerette volna megmenteni valahogy. A torony háromméteres vízben állt, a parttól nagyjából 25 méterre.
Bözödújfalunak volt egy unitárius temploma is, ami az utolsó hírek szerint már nincsen vízben, de ugyanúgy veszélyeztetett.
A Maros megyei Bözödújfaluból 1985-ben kezdték kitelepíteni az embereket a víztározó építése miatt, de még 1992-ben is laktak ott.
A tó vízszintjét két hónap alatt több mint nyolc méterrel csökkentették, és a következő hetekben tovább apasztják, hogy a vízgazdálkodási vállalat szakemberei meg tudják javítani a tóban álló irányítótornyot a gáttal összekötő hidat, amelynek egyik összekötő eleme februárban a vízbe esett. A víz leengedésével láthatóvá váltak a falu romjai, köztük egy lépcső, ami valószínűleg az egyik templomhoz tartozhatott.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.