Emberi mulasztások okozták az elmúlt napokban terjedő tüzeket. A Nébih jó tanácsokat ad azoknak, akik mégis így akarják elintézni a tereprendezést.
Figyelmeztetést adott ki a Nébih az országszerte terjedő tüzek miatt. Az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal szerint az erdőket, tarlókat, mezőgazdasági ingatlanokat, de lakóházakat is veszélyeztető tüzek azért szaporodtak el az utóbbi időszakban, mivel a hideg tél miatt a szokásosnál is nagyobb mennyiségű elhalt biomassza keletkezett, elsősorban a nem művelt területeken. A száraz fűnek elég egy szikra, hogy lángra kapjon, a kialakuló 1 négyzetméteres vegetációtűz kerülete pedig százszorosára, területe tízezerszeresére képes nőni az első fél óra alatt. A lángok 1-2 méter magasra is felcsaphatnak. Ezért a növényzet kizöldüléséig tartó 2-3 hetes időszakban fokozott óvatossággal kell eljárni, ha a szabadban tüzet használunk.
A tavaszi tüzeket általában nem öngyulladás okozza – figyelmeztet a Nébih –, hanem főleg a gondatlan tarlóégetések, pedig a jogszabály már megengedi az irányított égetést. Amíg az irányított égetésnél a szakemberek figyelnek, hogy egyszerre csak kisebb területeket égessenek, és a tüzet eloltsák, a tarlógyújtogatók („gyufával kaszálók”) nem törődnek a következményekkel, a veszélybe kerülő házakkal, erdőkkel, állatokkal, természeti értékekkel.
A hivatal tanácsokat is ad azoknak, akik mostanában akarnak tüzet rakni a szabadban.
- Ha lehet, a kiskertben inkább komposztáljon, és ha az önkormányzati rendelet meg is engedi az égetést, azt halassza későbbre.
- Erdőben csak a kijelölt tűzrakó helyeket használja és gondosan oltsa el a tüzet!
- Ne dobja el a csikket, használjon hamutartót!
- A tarló, gyep égetését szabályosan végezze, kérjen rá engedélyt, készítse el a szükséges tűzpásztákat!
- Szeles időben ne gyújtson tüzet, mert a lángokat már egy kisebb szél is jelentősen felgyorsíthatja, továbbviheti a szomszédos területekre.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.