Kipróbálta hétfőn az első űrhajós a Nemzetközi Űrállomás új, felfújt falú lakómodulját. Jeffrey Williams amerikai asztronauta a "légpárnás lakosztályt" nem találta túl lakályosnak: hidegnek és sötétnek mondta.
Az angolul Bigelow Expendable Activity Module-nak, röviden Beamnek nevezett légfalú lakrészt bő egy hete sikerült felfújni – második próbálkozásra. A henger alakú helyiség négy méter hosszú, átmérője három méter.
A lakómodulba az űrhajósok egy hétig nem léphettek be, míg a zsilipkaput kellően nem szigetelték. A kísérleti szobát a hétfői felderítő belebegés után sem lakják be azonnal, előbb ellenőrző műszereket helyeznek el benne, hogy kiderítsék, megfelelően védi-e lakóit a kozmikus sugárzástól, a szélsőséges hőmérsékleti viszonyoktól, a mikrometeoritoktól, illetve az ugyancsak veszélyesen röpködő űrszeméttől.
A Beam az első, űrhajósoknak szánt felfújható szoba, amelynek mintájára várhatóan jóval nagyobbakat is csatlakoztathatnak majd a Nemzetközi Űrállomáshoz. Az új szárnyakban szállást kaphatnak majd űrturisták is. A Beam gyártója, Robert Bigelow egyébként hivatásos "szállásmester", mivel szállodaipari vállalkozó, és emellett vezeti a lakómodult gyártó Las Vegas-i űrhajózási céget.
Bigelow reményei szerint a könnyen szállítható, légfalú szobák később a Holdra, vagy a Marsra utazó űrhajósok elszállásolására is alkalmasak lesznek.
Mégis fel tudták fújni az űrszobát - fotóEgyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.