Ingatlan MTI 2014. november. 25. 14:56

Kiégett palota: Visszaköltözhet a lakók egy része, ha elkészül a lemeztető

Építeni kezdték azt a védőtetőt, amely a nyáron leégett Andrássy úti házat védi majd a további pusztulástól. Nyolc hét alatt rakják össze, körülbelül 100 millió forintból, és a tervek szerint legfeljebb három évig marad a helyén. Ha elkészült, a lakók egy része valószínűleg visszaköltözhet.

A fémlemeztető arra szolgál, hogy megvédje az épületet a további pusztulástól, valamint a lakók minél előbbi visszaköltözését segíti – mondta a helyszínen kedden Sághi Attila, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ elnöke.

A speciális védőszerkezet műszakilag egy állványszerkezetre erősített trapézlemez-fedés. Maga a tartószerkezet acél csővázakból áll, amelyeket a harmadik emeleti falakhoz rögzítenek. A szerkezet a Forster Központ kizárólagos tulajdona. Később lebontható, újra felhasználható.

MTI / Lakatos Péter

Ha az ideiglenes tető elkészül, és a közműveket vissza tudják kapcsolni, a földszinti, az első és második emeleti lakók visszaköltözhetnek otthonaikba – ígérte Hassay Zsófia, Terézváros polgármestere.

MTI / Lakatos Péter

A polgármester felidézte, hogy az önkormányzat a nyári tűz óta 50 család lakhatását segíti: vannak, akiket önkormányzati lakásokban, másokat apartmanházakban helyeztek el, akik pedig önállóan oldották meg lakhatásukat, azok 100 ezer forintig albérlet-hozzájárulást kapnak.

Az Andrássy úti palota július 15-én égett ki. Megsemmisült a teteje és az alatta lévő, harmadik emeleti födém. Az épület épen maradt a II. emelet feletti födémig, és állnak a III. emeleti főfalak a párkányig.

A további munkához vissza kellett bontani az egykori padlásfödém síkjáig olyan megmaradt elemeket, szerkezeteket, amelyeknek értékes és ép alkotóelemei visszakerülnek majd később az eredeti helyükre.  

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.