Építeni kezdték azt a védőtetőt, amely a nyáron leégett Andrássy úti házat védi majd a további pusztulástól. Nyolc hét alatt rakják össze, körülbelül 100 millió forintból, és a tervek szerint legfeljebb három évig marad a helyén. Ha elkészült, a lakók egy része valószínűleg visszaköltözhet.
A fémlemeztető arra szolgál, hogy megvédje az épületet a további pusztulástól, valamint a lakók minél előbbi visszaköltözését segíti – mondta a helyszínen kedden Sághi Attila, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ elnöke.
A speciális védőszerkezet műszakilag egy állványszerkezetre erősített trapézlemez-fedés. Maga a tartószerkezet acél csővázakból áll, amelyeket a harmadik emeleti falakhoz rögzítenek. A szerkezet a Forster Központ kizárólagos tulajdona. Később lebontható, újra felhasználható.
Ha az ideiglenes tető elkészül, és a közműveket vissza tudják kapcsolni, a földszinti, az első és második emeleti lakók visszaköltözhetnek otthonaikba – ígérte Hassay Zsófia, Terézváros polgármestere.
A polgármester felidézte, hogy az önkormányzat a nyári tűz óta 50 család lakhatását segíti: vannak, akiket önkormányzati lakásokban, másokat apartmanházakban helyeztek el, akik pedig önállóan oldották meg lakhatásukat, azok 100 ezer forintig albérlet-hozzájárulást kapnak.
Az Andrássy úti palota július 15-én égett ki. Megsemmisült a teteje és az alatta lévő, harmadik emeleti födém. Az épület épen maradt a II. emelet feletti födémig, és állnak a III. emeleti főfalak a párkányig.
A további munkához vissza kellett bontani az egykori padlásfödém síkjáig olyan megmaradt elemeket, szerkezeteket, amelyeknek értékes és ép alkotóelemei visszakerülnek majd később az eredeti helyükre.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.