Nagy dobásra készülnek a tunéziaiak: a Tunisia Economic City (TEC) egy 90 km2-en elterülő okos város lesz Enfidha körzetében, amely a Hammamet-öböl mentén 18 kilométeres partszakasszal is rendelkezik majd. Az országba áramlik a szaúdi pénz, a jelszó pedig: invest in startup democracy.
A TEC lényege, hogy az elkövetkezendő 15 évben különböző szakaszokra osztva olyan modern várost építsenek meg, amely a kultúrára, turizmusra, oktatásra és kereskedelemre alapozva nemzetközi központtá, kapoccsá válhat a kontinens és a világ többi része között. Ebben hatalmas segítség, hogy a közelben van a Enfidha-Hammamet nemzetközi repülőtér és az ország nagy turisztikai központjai (Hammamet és Sousse), illetve az, hogy a mintegy 40 milliárd eurós büdzsé nagy része már rendelkezésre áll (főként szaúdi és az Öböl-országok befektetőitől, de brazil, indiai, amerikai, francia és új-zélandi pénzek is érkeznek az országba).
A koncepció még 2011 közepén merült fel, a terveket az akkori kormány és a beruházásokért és nemzetközi együttműködésért felelős minisztérium fogadta el 2012 májusában – írja a vízparti fejlesztések blog. A 2013-as politikai események következtében ugyan csúszott a projekt kezdete, de most szeptemberben volt egy nemzetközi konferencia (Invest in Tunisia Startup Democracy), ahol a nemzetközi közösség nemcsak a demokratikus átalakulás, de a megaprojekt mellett is kiállt.
A projekt során különböző funkciójú zónákat alakítanak ki: kikötői zóna, ipari zóna, logisztikai zóna, kiállítási és kereskedelmi zóna, városi negyed (belváros és óváros), média negyed, egyetemi negyed, K+F negyed, gyógyszeripari negyed, sport és turisztikai központ, lakó- és szórakoztató negyed.
A kikötői alprojekt részeként egy olyan kereskedelmi kikötőt hoznak létre, amely képes lesz bármilyen méretű hajó fogadására, egyúttal 2015-ben elkezdik egy tengeri kikötő építését is. Az ipari negyedben főként könnyűipari és feldolgozóipar egységek, valamint környezetbarát technológiák kapnak helyet, az áruk mozgatásához pedig áttekinthető és gyors úthálózatot építenek ki. Ehhez szorosan kapcsolódik a logisztikai- és raktárközpont, amelynek direkt összeköttetése lesz a közeli autópályákkal, vasútvonalakkal, kikötőkkel.
Mi is azaz intelligens város? |
Intelligens vagy okos városokról egyre többet hallani mostanában. Olyan városokról van szó, amelyek a rendelkezésre álló erőforrásokat hatékonyan használják fel, a legmodernebb technológiákat alkalmazva, csökkentve az energiafelhasználást és működési költségeket – és ezáltal magasabb életszínvonalat biztosítanak. |
A TEC nagy hangsúlyt fektet a média, orvostudomány, K+F és oktatás vívmányaira. A média negyedben főként filmstúdiók, külső forgatási helyszínek, média oktatóközpontok kapnak helyet. Az orvosi és gyógyszeripari negyed egyik első projektje az orosz milliárdos, Vaszilij Kljukin hajó alakú kórház és spa komplexuma lesz. A hobbiépítész azzal vált híressé, hogy egy AIDS gálán 1,2 millió eurós licitjével megnyerte a 3 napos űrutazást Leonardo DiCaprióval. Az egyetemi és K+F városrész szorosan összekapcsolódik majd, lehetőséget teremtve helyi és külföldi diákoknak és cégeknek is az együttműködésre.
Ami Tunéziának mindig is fontos volt, az a turizmus, ezért kap ez is külön negyedet. Az apartmanokkal, hotelekkel teletűzdelt tengerparti körzet közvetlen összeköttetésben lesz a belvárossal, óvárossal és a szórakoztató negyeddel, a tervezők azt remélik, hogy az itt töltött idő eléri majd a legalább egy hetet. De egy város mit ér a lakói nélkül: a tervezők róluk sem feledkeztek meg: 28 millió m²-en különböző méretű és típusú házakat, villákat, lakásokat építenek, ügyelve arra, hogy mindenki megtalálja a pénztárcájához valót.
A megaprojekttől először is a munkanélküliségi ráta csökkenését várják, ami főként a fiatalok körében magas. A másfél évtizedes projekt alatt mintegy 250 ezer új munkahely megteremtését irányozták elő és 500 ezer lakó beköltözésével kalkuláltak. Ez persze a gazdaságra is nagy hatással lehet, évi 4-6 milliárd euró beruházási volumennel és 2 millió látogatóval számolnak 2030-ra.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.