Matolcsyék ismét védekeznek a luxusirodaház miatt
Újra védekezni kényszerült a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az Eiffel Palace irodaház megvásárlásával kapcsolatban.
Az Eiffel Palace irodaház megvételekor az MNB a sajtóban megjelent téves állításokkal szemben nem egy hitelekkel és több más kötelezettséggel terhelt projektcéget vásárolt meg, hanem egy tehermentes, többéves bérleti szerződésekkel rendelkező, befejezett ingatlant – írta hétfői közleményében a jegybank.
Az MNB hozzátette, az irodaház befektetési értékének meghatározását az értékelések készítésében piacvezető KPMG végezte el, amely a 46,2 millió eurós vételárról szóló értékbecslését nemzetközi sztenderdek szerinti módszertan alapján készítette el. A végleges vételár a KPMG értékbecslésénél 900 ezer euróval kevesebb, 45,3 millió euró lett – írták.
Pénteken az Átlátszó írt arról, hogy egy marketingbrosúra szerint az épület kínálati ára 5,3 millió euróval kevesebb volt, mint amennyiért aztán a Magyar Nemzeti Bank júliusban megvette. E szerint januárban 40 millió euróért hirdette tulajdonosa az Eiffel Palace irodaházat. A brosúrát az új nevén Nemzeti Befeketési Ügynökség (a korábbi Nemzeti Külgazdasági Hivatal) adta ki, ebben értékes ingatlanokat ajánlanak külföldi befektetők figyelmébe.
Az Átlátszó korábban arról is írt, hogy a birtokába került részletes költségvetés tanúsága szerint az offshore hátterű befektetőnek kevesebb, mint 31 millió euróba került az Eiffel Palace irodaház megvásárlása és felújítása, vagyis mintegy 15 millió eurós profitot realizáltak a projekten. Az MNB aznap közleményt jelentetett meg, amely szerint az ingatlanvásárlás előkészítése és lebonyolítása során nagy körültekintéssel és a jogszabályok betartásával jártak el.
Az MNB most azt írta, az adásvételt teljes körű jogi átvilágítás előzte meg, az irodaházat a jegybank egy rendezett tulajdonosi háttérrel rendelkező magyarországi vállalkozástól vásárolta meg. A befektetés a jegybank szerint hosszú távon elősegíti az MNB eredményes gazdálkodását, hozzájárul tehát ahhoz, hogy az MNB a következő években se terhelje a költségvetést. Az MNB a tavalyi évet 26,3 milliárd forintos nyereséggel zárta, a jegybank beruházásai, így az irodaház megvásárlása nem jelentett terhet az adófizetőknek – olvasható a hétfői közleményben.
A fenntartható, eredményes gazdálkodás érdekében tett befektetések, így a budapesti Eiffel Palace irodaház megvásárlása, más külföldi központi bankok már bevált gyakorlatának felel meg, egyúttal gyarapítja a hazai közösségi vagyont – közölte a jegybank.
Azt is írták, hogy az MNB törvényben foglalt feladatai végrehajtása és kötelességei teljesítése során független a politikai pártoktól, ezért minden olyan kísérlet törvénytelen, amely nem tartja tiszteletben ezt az elvet és megkísérli az MNB befolyásolását és a büntetőjog eszközeivel próbál nyomást gyakorolni a független MNB-re.
Az ilyen kísérleteket a jegybank a leghatározottabban visszautasítja, ugyanakkor, ahogy eddig is, áll valamennyi ellenőrzésre feljogosított szerv, illetve szervezet eljárása elé – tették hozzá.
Miután tények cáfolják az egyes ellenzéki pártoknak az MNB ingatlanvásárlásaira vonatkozó állításait, az egyes ellenzéki pártok megnyilvánulásai nem lehetnek mások, mint a jegybank elleni politikai támadások, amelyeket az MNB visszautasít – írta a közlemény.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.