Házakat nyomtattak Kínában
Tucatnyi, háromdimenziós nyomtatóval készített házat állít fel Sanghaj városa, Kínában elsőként, hazai technológia alapján - közölte a sanghaji Tungfang Zsipao.
A szürke, téglalap alakú házakat teljes mértékben újrahasznosított anyagból, különleges nyomtatóval készítették. Az alapanyagról a gyártó WinSun vállalat nem árult el többet annál, hogy az környezetbarát, alapját ipari hulladék képezi, s további adalékok, így cement hozzáadásával egy erős, rétegről rétegre nyomtatott, időjárási viszontagságoknak is ellenálló anyagot hoztak létre.
A 200 négyzetméteres házakat egy speciális nyomtatóval készítették, amely csak maga 10x6,6 méteres. A házak 4800 dolláros (1,14 millió forint) alapáron kaphatók, ami a túlfűtött sanghaji ingatlanpiacon igencsak olcsónak számít. Az "alapfelszerelés" ugyanakkor nem tartalmazza az ablaküvegeket és az elektromos, hűtő- és fűtőberendezéseket, és értelemszerűen a bútorokat is az új tulajdonosoknak kell megvásárolniuk.
A WinSun cég naponta tíz hasonló házat tud berendezéseivel nyomtatni, s a házak sikere esetén tömeggyártásukat is tervezi.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.